Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 01-7-2022 22:11:26

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4979 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Wielka koniunkcja gazowych olbrzymów Układu Słonecznego

Niebo za oknem Wielka,Koniunkcja,Joiwsz,Satrun,2020 Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna 21.12.2020 rok. Źródło: StellariumGazowe olbrzymy należą do najciekawszych planet do obserwacji na niebie. Saturn ma piękne pierścienie a Jowisz galerie księżyców i pasy oraz słynną Wielką Czerwoną Plamę. Do tej pory widzieliśmy je zawsze oddzielnie. W tym roku ich opozycje zeszły się w czasie. Już to wróżyło piękny układ tych planet względem Ziemi. Ale na grudzień 2020 szykowała się nie lada gradka. Wszystko za sprawą ustawienia tych planet i Ziemi. 21 grudnia o 19:27 UTC+1 planety zbliżyły się na nieco ponad 6’ (minut) kątowych do siebie. To spowodowało, że już od kilku dni dało się je zaobserwować w jednym polu widzenia większości amatorskich teleskopów, a w czasie kulminacji tej koniunkcji nawet te większe mogły pokazać dwie planety za jednym razem nawet przy sporym powiększeniu. Typowy amatorski teleskop podstawowe powiększenie ma w okolicach kilkudziesięciu razy (od 40 - 60 razy). Ale może ono dojść nawet do kilkuset razy przy większych aperturach (średnicach) i większych ogniskowych. Specjalistyczne okulary dają spore pole do popisu. A jasność obu bohaterów tegorocznego grudnia dała szanse na zobaczenie rzeczy, które widać raz na około 400 lat.


W październiku 1623 roku blisko Słońca miało miejsce takie zbliżenie planet na niebie, ale widoczne tylko za dnia nie dawało szansy na obserwacje wizualne. Teleskop był wtedy dopiero w powijakach. Johannes Kepler dokonał właśnie modyfikacji Lunety Galileusza tworząc prawdziwy teleskop astronomiczny zwany Lunetą Keplera.

Jowisz,Saturn,koniunkcja,Kepler,supernowa Keplera Supernowa Keplera z 1604 roku SN1604 wraz z koniunkcją planet Jowisza, Saturna oraz pobliskiego Marsa. Nasunęło to Keplerowi pomysł na poszukiwanie koniunkcji jako znanej z religii nie tylko katolickiej Gwiazdy Betlejemskiej czy symbolicznego zjawiska na niebie mogącego mieć takie odzwierciedlenie w historii cywilizacji naszej ery.W 1604 roku Johannes Kepler obserwował wybuch supernowej w gwiazdozbiorze Wężownika. W pobliżu był Jowisz i Mars a nieco z boku Saturn. Miało to znaczenie astrologiczne dla niego, gdyż był on również wytrawnym astrologiem. To ostatnia supernowa widziana w Naszej Galaktyce i od tamtych czasów mamy posuchę.

Za to 1226 roku widoczność byłą znacznie lepsza. Ale zbliżenie planet nie tak spektakularne jak obecnie. Trzeba więc szukać daleko w historii by dosięgnąć podobnych widowisk na niebie.
Johannes Kepler przy okazji obserwacji supernowej SN1604 zaczął rozważać, jako pierwszy, tajemnicę Gwiazdy Betlejemskiej. Tak jak w 1604 roku obserwowane zjawisko zbliżenia planet na niebie i pojawienie się nowej gwiazdy miały zwiastować pojawienie się wielkiego przywódcy, tak wnioskował, że koniunkcja z 7 roku przed nasza erą miała znaczenie biblijne.

Gwiazda Betlejemska, koniunkcja Jowisza i Saturna,2020 Prezentacja koniunkcji planet w 7 roku przed naszą erą mogąca być inspiracją dla obiektu znanego dzisiaj jako Gwiazda Betlejemska. Źródło: StellariumHipotez na temat Gwiazdy Betlejemskiej, która miała prowadzić przedstawicieli ludzkości do miejsca narodzin Jezusa, jest co najmniej kilka. Jedną z nich jest pojawienie się jasnej supernowej, być może podobnej do tej obserwowanej przez Keplera. Taki wybuch gwiazdy byłby widoczny nawet w dzień, ale nie udaje się namierzyć pozostałości po takiej eksplozji z tamtych czasów. Inną propozycją jest kometa, która jest niejako symbolem tej „Gwiazdy” w naszej kulturze. Tu również jest spora niepewność co do pojawienia się takiego obiektu. Naukowcy starają się bazować na zapiskach historycznych innych cywilizacji, które miały dobrze rozwiniętą kulturę astronomiczną. Badania nie dają jednoznacznych odpowiedzi. Ale koniunkcja planet, tym bardziej tak jasnych mogła mieć takie znaczenie i daje się sprawdzić wystarczająco dokładnie.

Prowadząc tegoroczne obserwacje należy jednak zadać pytanie, kto taką obserwację mógł wówczas prowadzić. Odpowiedź jest oczywista. Ówcześni naukowcy. Tylko oni posiadali wiedzę, by śledzić pozycje takich obiektów. Większość ludzi na Ziemi nie posiadało wiedzy na temat tego co dzieje się na firmamencie. A o gwiazdach wędrujących nie mieli ani gdzie, ani jak, przeczytać. Brak mediów to poważny problem dla obiegu informacji. Widzimy to współcześnie.

Ówcześni naukowcy mogli przekazać apostołom stosowne informacje. Faraona znają wszyscy Polacy ze szkoły, a wykorzystanie zaćmienia Słońca dla celów propagandy nie było niczym nowym. Takie zjawiska zapisywały się w każdej księdze historii różnych cywilizacji.

Obecne zjawisko zrobi podobnie. Każdy kto śledzi jakiekolwiek media, a tym bardziej astronomowie w tym niezliczeni amatorzy, zapiszą obrazy, teksty, i inne media na wiele lat, ale czy na zawsze? Współczesne media zapisują informację w formie bardzo nietrwałej. Przekazywanie wiedzy na przestrzeni setek czy tysięcy lat stanowiło zawsze problem, ale ulotność bitowej informacji jest wręcz katastrofalna.

Kamienne tabliczki nie były więc wcale takim złym pomysłem. Pewnym rozwiązaniem wydaje się liczność zapisów informacji. Czyli ta sama informacja zapisana jest w licznych miejscach, licznymi metodami i w licznych formach, co daje większą szansę na przetrwanie informacji dla kolejnych pokoleń. W projektach są też nowe typy zapisów danych tak by dało się je za setki czy tysiące lat odczytać mimo braku urządzeń do ich rejestracji i odczytu.

Nie zmienia to faktu, że takie wydarzenie może zwiastować udane Święta Bożonarodzeniowe mimo przeciwności jakie nam natura rzuca. A przy okazji może zdecydujemy się przemyśleć kilka istotnych spraw dla ludzkości i dla nas samych?


NIEBO W GRUDNIU 2020 | Wielka Koniunkcja Jowisza i SaturnaGwiazda Betlejemska - Astronarium odc. 17Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna 21 12 2020. Autor: Mariusz Rudziński
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
26,353,812 unikalne wizyty