Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 07-12-2024 06:40:01

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Zdumiewająca fabryka gwiazd

esoESO sfotografowało zdumiewającą fabrykę gwiazd, aby uczcić 60 lat współpracy

slowaKluczowe Mgławica Stożek jest częścią obszaru gwiazdotwórczego NGC 2264, oddalonego o około 2500 lat świetlnych. Jej słupkowaty wygląd jest doskonałym przykładem kształtów, jakie mogą rozwinąć się w gigantycznych obłokach zimnego gazu molekularnego i pyłu, znanych z tworzenia nowych gwiazd. Ten dramatyczny nowy widok mgławicy został uchwycony za pomocą instrumentu FOcal Reducer i instrumentu o niskiej dyspersji Spectrograph 2 (FORS2) na należącym do ESO Bardzo Dużym Teleskopie (VLT) i opublikowany z okazji 60. rocznicy ESO..
Źródło: ESO
Przez 60 lat Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) umożliwiało naukowcom z całego świata na odkrywanie sekretów kosmosu. Dla uczczenia tej rocznicy przedstawiamy spektakularne zdjęcie gwiezdnej fabryki (Mgławica Stożek), uzyskane przy pomocy Bardzo Dużego Teleskopu (VLT).


5 października 1962 roku pięć krajów podpisało konwencję, na mocy której powstało ESO. Teraz, sześćdziesiąt lat później, z udziałem 16 krajów członkowskich i partnerów strategicznych, ESO łączy naukowców i inżynierów z całego globy w celu opracowywania i użytkowania zawansowanych obserwatoriów naziemnych w Chile, aby umożliwić przełomowe odkrycia astronomiczne.

Z okazji 60. rocznicy ESO publikujemy nowe, niezwykłe zdjęcie Mgławicy Stożek (Cone Nebula), uzyskane w tym roku przy pomocy jednego z teleskopów ESO i wybrane przez pracowników ESO. Jest to element kampanii obchodów 60-lecia ESO, realizowanej pod koniec 2022 roku zarówno w mediach społecznościowych pod hashtagiem #ESO60years, jak i w ramach lokalnych wydarzeń w krajach członkowskich ESO i w innych państwach.

Na nowym zdjęciu na centralnym planie widzimy długą na siedem lat świetlnych kolumnę Mgławicy Stożek, która stanowi część większego obszaru gwiazdotwórczego NGC 2264 i została odkryta pod koniec XVIII wieku przez astronoma Williama Herschela. Na niebie tę mgławicę w kształcie rogu widzimy w gwiazdozbiorze Jednorożca, co jest zaskakująco dobrze pasującą nazwą.

Mgławica Stożek znajduje się 2500 lat świetlnych od nas, czyli względnie blisko Ziemi. Z tego powodu jest dość dobrze zbadanym obiektem. Ale niniejszy obraz jest znacznie bardziej dramatyczny niż jakikolwiek uzyskany wcześniej, gdyż pokazuje jej ciemny, niedostępny, zachmurzony wygląd w sposób, który pokazuje obiekt niczym mitologiczne stworzenie.

Mgławica Stożek jest idealnym przykładem kształtów podobnych do kolumn, które rozwijają się w olbrzymich obłokach zimnego gazu molekularnego i pyłu, o których wiadomo, że tworzą się tam nowe gwiazdy. Ten rodzaj kolumn powstaje, gdy masywne, niedawno uformowane, jasne niebieskie gwiazdy oddziałują wiatrami gwiazdowymi i intensywnym promieniowanie ultrafioletowym, które rozwiewają materię ze ich otoczenia. Gdy materia jest odsuwana, gaz i pył w dalszej odległości od młodych gwiazd ulega skompresowaniu w gęste, ciemne, wysokie kształty podobne do kolumn. To właśnie taki proces pomógł w utworzeniu ciemnej Mgławicy Stożek, wskazującej w kierunku od jasnych gwiazd w NGC 2264.

Zdjęcie zostało uzyskane przy pomocy FOcal Reducer and low dispersion Spectrograph 2 (FORS2) na należącym do ESO teleskopie VLT w Chile. Wodór w formie gazu jest przedstawiony w kolorze niebieskim, a siarka w formie gazu w kolorze czerwonym. Użycie tych filtrów powoduje, że jasne niebieskie gwiazdy, które wskazują na niedawne procesy gwiazdotwórcze, są na zdjęciu w kolorze złotawym, kontrastując z ciemnym stożkiem niczym zimne ognie.

Niniejszy obraz jest zaledwie jednym przykładem wielu oszałamiających i budzących podziw obserwacji teleskopami, które wykonano w ciągu ostatnich 60 lat. O ile to zdjęcie zostało uzyskane dla celów popularyzacji nauki, zdecydowana większość czasu teleskopów ESO jest dedykowana obserwacjom naukowym, które pozwoliły nam m.in. uzyskać pierwsze zdjęcie planety pozasłonecznej, zbadać czarną dziurę w centrum naszej rodzimej galaktyki, czy otrzymać dowód, że rozszerzanie się Wszechświata przyspiesza.


Przybliżanie Mgławicy Stożek


Bazując na 60 latach doświadczeń w rozwoju astronomii, odkryć i współpracy, ESO kontynuuje nowe rozdziały w astronomii technologii i współpracy międzynarodowej. Dzięki naszym obecnym instrumentom oraz nadchodzącemu Ekstremalnie Wielkiemu Teleskopowi (ELT), będziemy kontynuować próby uzyskania odpowiedzi na największe pytania ludzkości na temat Wszechświata oraz umożliwiać niewyobrażalne odkrycia.

Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe (European Southern Observatory)
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,576,059 unikalne wizyty