Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
ESO sfotografowało zdumiewającą fabrykę gwiazd, aby uczcić 60 lat współpracy
Mgławica Stożek jest częścią obszaru gwiazdotwórczego NGC 2264, oddalonego o około 2500 lat świetlnych. Jej słupkowaty wygląd jest doskonałym przykładem kształtów, jakie mogą rozwinąć się w gigantycznych obłokach zimnego gazu molekularnego i pyłu, znanych z tworzenia nowych gwiazd. Ten dramatyczny nowy widok mgławicy został uchwycony za pomocą instrumentu FOcal Reducer i instrumentu o niskiej dyspersji Spectrograph 2 (FORS2) na należącym do ESO Bardzo Dużym Teleskopie (VLT) i opublikowany z okazji 60. rocznicy ESO..
Źródło: ESOPrzez 60 lat Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) umożliwiało naukowcom z całego świata na odkrywanie sekretów kosmosu. Dla uczczenia tej rocznicy przedstawiamy spektakularne zdjęcie gwiezdnej fabryki (Mgławica Stożek), uzyskane przy pomocy Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). 5 października 1962 roku pięć krajów podpisało konwencję, na mocy której powstało ESO. Teraz, sześćdziesiąt lat później, z udziałem 16 krajów członkowskich i partnerów strategicznych, ESO łączy naukowców i inżynierów z całego globy w celu opracowywania i użytkowania zawansowanych obserwatoriów naziemnych w Chile, aby umożliwić przełomowe odkrycia astronomiczne.
Z okazji 60. rocznicy ESO publikujemy nowe, niezwykłe zdjęcie Mgławicy Stożek (Cone Nebula), uzyskane w tym roku przy pomocy jednego z teleskopów ESO i wybrane przez pracowników ESO. Jest to element kampanii obchodów 60-lecia ESO, realizowanej pod koniec 2022 roku zarówno w mediach społecznościowych pod hashtagiem #ESO60years, jak i w ramach lokalnych wydarzeń w krajach członkowskich ESO i w innych państwach.
Na nowym zdjęciu na centralnym planie widzimy długą na siedem lat świetlnych kolumnę Mgławicy Stożek, która stanowi część większego obszaru gwiazdotwórczego NGC 2264 i została odkryta pod koniec XVIII wieku przez astronoma Williama Herschela. Na niebie tę mgławicę w kształcie rogu widzimy w gwiazdozbiorze Jednorożca, co jest zaskakująco dobrze pasującą nazwą.
Mgławica Stożek znajduje się 2500 lat świetlnych od nas, czyli względnie blisko Ziemi. Z tego powodu jest dość dobrze zbadanym obiektem. Ale niniejszy obraz jest znacznie bardziej dramatyczny niż jakikolwiek uzyskany wcześniej, gdyż pokazuje jej ciemny, niedostępny, zachmurzony wygląd w sposób, który pokazuje obiekt niczym mitologiczne stworzenie.
Mgławica Stożek jest idealnym przykładem kształtów podobnych do kolumn, które rozwijają się w olbrzymich obłokach zimnego gazu molekularnego i pyłu, o których wiadomo, że tworzą się tam nowe gwiazdy. Ten rodzaj kolumn powstaje, gdy masywne, niedawno uformowane, jasne niebieskie gwiazdy oddziałują wiatrami gwiazdowymi i intensywnym promieniowanie ultrafioletowym, które rozwiewają materię ze ich otoczenia. Gdy materia jest odsuwana, gaz i pył w dalszej odległości od młodych gwiazd ulega skompresowaniu w gęste, ciemne, wysokie kształty podobne do kolumn. To właśnie taki proces pomógł w utworzeniu ciemnej Mgławicy Stożek, wskazującej w kierunku od jasnych gwiazd w NGC 2264.
Zdjęcie zostało uzyskane przy pomocy FOcal Reducer and low dispersion Spectrograph 2 (FORS2) na należącym do ESO teleskopie VLT w Chile. Wodór w formie gazu jest przedstawiony w kolorze niebieskim, a siarka w formie gazu w kolorze czerwonym. Użycie tych filtrów powoduje, że jasne niebieskie gwiazdy, które wskazują na niedawne procesy gwiazdotwórcze, są na zdjęciu w kolorze złotawym, kontrastując z ciemnym stożkiem niczym zimne ognie.
Niniejszy obraz jest zaledwie jednym przykładem wielu oszałamiających i budzących podziw obserwacji teleskopami, które wykonano w ciągu ostatnich 60 lat. O ile to zdjęcie zostało uzyskane dla celów popularyzacji nauki, zdecydowana większość czasu teleskopów ESO jest dedykowana obserwacjom naukowym, które pozwoliły nam m.in. uzyskać pierwsze zdjęcie planety pozasłonecznej, zbadać czarną dziurę w centrum naszej rodzimej galaktyki, czy otrzymać dowód, że rozszerzanie się Wszechświata przyspiesza.
Przybliżanie Mgławicy Stożek
Bazując na 60 latach doświadczeń w rozwoju astronomii, odkryć i współpracy, ESO kontynuuje nowe rozdziały w astronomii technologii i współpracy międzynarodowej. Dzięki naszym obecnym instrumentom oraz nadchodzącemu Ekstremalnie Wielkiemu Teleskopowi (ELT), będziemy kontynuować próby uzyskania odpowiedzi na największe pytania ludzkości na temat Wszechświata oraz umożliwiać niewyobrażalne odkrycia.