Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Animacja pokazująca formowanie się mgławicy z czerwonego olbrzyma.
Źródło: WikiPediaW całym Wszechświecie wszystko rodzi się, żyje i umiera. Różnica polega tylko na czasie jaki temu zostanie poświęcony. W przypadku gwiazd jest nie inaczej. A tempo, czas życia zależy od masy. Tak jak i ludzkim życiu otyły żyje krócej. Astronomowie ustalili, że cmentarzysko tych obiektów w 97% wypełnione jest białymi karłami. Musza to być więc niezwykle ważne obiekty by poznać procesy gwiazdowe. To jak praca archeologa, który z cmentarzy i szczątków naszych przodków dowiaduje się wszystkiego o całej naszej historii, również tej zapomnianej i niezwykle odległej w czasie. Do budowy typowej gwiazdy wszyscy już się przyzwyczaili. Dziwnie zaczyna się dziać, gdy po gwieździe zostają szczątki. Masywne obiekty pozostają po ekstremalnym procesie końca gwiazdy. Bywa, że po gwieździe nie zostaje nic. Ale to nic to i tak wiele. Po gwiazdach, które pozostawiają białe karły obserwujemy niezwykłe mgławice planetarne, odrzucone przez gwiazdę chmury gazu czy nieprawdopodobny taniec z towarzyszem.
Wiele ciekawych rzeczy mieliśmy okazję dowiedzieć się na ostatnich zajęciach sekcji astronomicznej. Dzięki Astronarium poznaliśmy nawet najnowsze informacje o tych pozostałościach gwiazd. Dowiedzieliśmy się z czego są zbudowane, oraz jak powstają. W ciągi kilkunastu lat w ramach projektów obserwacyjnych i misji ilość poznanych obiektów tego typu urosła do tysięcy. Dopiero teraz tak naprawdę zaczyna się cała zabawa. Bo choć wiele gwiazd zakończyło swój żywot, to czas białych karłów dopiero zaczyna odliczać. Najnowsza wiedza astronomiczna, fizyczna, matematyczna i nowoczesne technologie informatyczne pozwalają poznawać ich przyszłość. Jest ona tak odległa, że pewnie nas już nie będzie gdy te ostudzone jądra gwiazd rusza w dalsza drogę ewolucji.
Białe karły ciągle zadziwiają naukowców (Lista artykułów o białych karłach na serwisie Urania). im więcej o nich wiemy tym więcej pytań na ich temat pojawią się na „ustach” astronomów. Każdy znajduje tu dla siebie miejsce. Badanie ekstremalnej materii w niezwykłych stanach kwantowych, współdziałanie materii i pól magnetycznych tych obiektów czy tez dyski akrecyjne w układach z innymi gwiazdami niosą ze sobą wiele nieznanych nam aspektów. Na zrozumienie wielu z nich przyjdzie pewnie nam poczekać, aż wiedza z innych dziedzin pozwoli zrozumieć szczegóły z życia gwiazd po śmierci.