Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Juice wysyła pierwsze "selfie" z kosmosuBezzałogowa sonda kosmiczna JUICE, która ma zbadać środowisko wokół Jowisza, wystartowała w piątek z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Naukowy i techniczny udział w misji mają Polacy. Pierwotnie JUICE miała rozpocząć podróż w czwartek, ale start został przełożony z powodu zagrożenia wystąpieniem wyładowań elektrycznych.
Misja JUICE jest realizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Ważąca 5 ton sonda ma dotrzeć do układu Jowisza, w którym zbada trzy jego lodowe księżyce: Ganimedesa, Europę i Kallisto. Są to tzw. lodowe księżyce i przypuszcza się, że pod warstwami lodu mogą istnieć oceany płynnej wody.
Wedle planów ESA sonda JUICE ma dotrzeć na Jowisza w 2031 r. Sonda będzie też badać samą planetę i jej otoczenie. Wśród celów misji wymieniono badania atmosfery, środowiska magnetycznego, wulkanicznego księżyca Io, pyłowych pierścieni i mniejszych księżyców.
Szacowany budżet przedsięwzięcia to ok. 1,6 mld euro.
Na rakiecie znalazł się rysunek dziewczynki z Ukrainy Jaryny Zakałużnej, która wygrała w 2021 r. konkurs plastyczny. Rysunek przedstawia Jowisza, jego lodowe księżyce i Ziemię oraz samą sondę JUICE w przestrzeni kosmicznej.
JUICE to główna tegoroczna misja kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Polska bierze udział w projekcie – Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także firmy Astronika Sp. z o.o. i Sener Polska Sp. z o.o. dostarczyły ważne elementy sondy.
Ponad rok po wystrzeleniu sonda w sierpniu 2024 roku ponownie minie Ziemię i Księżyc. W sierpniu 2025 roku nastąpi przelot koło Wenus, w sierpniu 2026 roku ponowny przelot koło Ziemi i kolejny w 2029 roku. Manewry te pozwolą uzyskać tzw. asysty grawitacyjne, by jak najmniejszym kosztem dotrzeć do Jowisza. Od lipca 2031 roku do listopada 2034 roku ma nastąpić łącznie 35 przelotów w pobliżu lodowych księżyców Jowisza, a w grudniu 2024 sonda ma wejść na orbitę wokół Ganimedesa.
W przygotowanie części projektu, za które odpowiadały CBK PAN i Astronika, zaangażowane były Worktech, Creotech Instruments S.A., Politechnika Warszawska, Politechnika Koszalińska, ELPOD, Gutronic, Wareluk S.C., Instytut Technologii Elektronowej, Powłoka S.C. oraz Instytut Lotnictwa.
JUICE jest ostatnią misją wykorzystującą rakietę Ariane 5.