Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 05-12-2023 10:45:44

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Kielce/ Trwają zawody łazików marsjańskich

Roboty ERC Kielce, 15.09.2023. Zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge w Kielcach, Źródło: PAP / Piotr PolakNa terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach trwają od piątku zawody robotyczne European Rover Challenge. Na specjalnie zaprojektowanym torze marsjańskim rywalizuje 25 drużyn z 12 krajów.


"Każda drużyna ma do wykonania cztery zadania” - powiedział PAP Maciej Myśliwiec z biura prasowego ERC.

W pierwszym sprawdzana jest możliwość łazika do w pełni autonomicznego przejazdu po torze. Zespół na podstawie wcześniej otrzymanych danych opracowuje projekt trasy, którą łazik musi pokonać samodzielnie. Nie można sterować łazikiem za pomocą pilota.

„Pamiętajmy o tym, że sygnał lecący na Marsa potrzebuje dziesięciu minut na dotarcie. Łazik musi więc pewne zadania wykonywać sam, aby nie czekać 20 minut na odpowiedź z Ziemi” – zaznaczył.

Kolejne zadanie polega na pobraniu próbki do badań. Łaziki muszą wwiercić się w przygotowane podłoże i pobrać materiał. Poza tym sprawdzane są możliwości ramienia robotycznego. „Sprawdzamy, czy trafia w określony przycisk, by dokonać naprawy jakiegoś małego urządzenia. Chodzi o to, aby pokazać, że jest ono przydatne do naprawy np. innego łazika” – dodał Myśliwiec.


DAY 1 / European Rover Challenge 2023 LIVE – Friday 15 Sept. / Theme: #MARS


Zespoły muszą także zaprezentować swoje łaziki i rozwiązania technologiczne przed jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele sektora kosmicznego.

Po raz pierwszy w zawodach rywalizuje zespół Beyond Robotics z Grecji. Jak poinformował przedstawiciel drużyny Michalis Diakonikolis, zespół pracował nad łazikiem od dwóch lat. Zaznaczył, że udział w zawodach to dla drużyny wielkie wyróżnienie i spore wyzwanie.

European Rover Challenge to wydarzenie, podczas którego drużyny z całego świata rywalizują na specjalnym marsjańskim torze wybudowanym na terenie Politechniki Świętokrzyskiej.

Drugą częścią wydarzenia jest Strefa Inspiracji, w ramach której na odwiedzających czekają liczne prelekcje i warsztaty. W sobotę, podczas "Artemis Day", specjaliści w zakresie kosmicznych technologii skupili się na powrocie człowieka na Księżyc, pozyskaniu jego zasobów oraz wykorzystaniu go jako platformy startowej dla dalekich misji kosmicznych.

Z kolei w niedzielę ERC powróci na Ziemię, a zaproszeni goście będą rozmawiać o wykorzystaniu danych satelitarnych, o tym, jak chronić naszą planetę dzięki technologiom kosmicznym oraz o ich roli w codziennym życiu każdego z nas.

Wśród prelegentów tegorocznej edycji jest Sławosz Uznański, który dołączył do Europejskiego Korpusu Astronautów. Jest kandydatem do załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Gośćmi wydarzenia będą również popularyzatorzy nauki: dr Tomasz Rożek i Piotr Kosek z kanału Astrofaza. Pełną listę tegorocznych ekspertów można znaleźć na stronie roverchallenge.eu.

Organizatorzy podkreślają, że odwiedzający strefę inspiracji będą mogli doświadczyć nowinek kosmicznych i robotycznych z całego świata: spróbować kosmicznego jedzenia, sterować robotem i pilotować drona, zobaczyć roboty z klocków LEGO, zaprojektować satelitę wielkości puszki po napoju, przeprowadzić obserwacje Słońca i nocnego nieba, a także dowiedzieć się, gdzie w Układzie Słonecznym może istnieć życie i skorzystać z kina plenerowego.

European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. decydenci i astronauci NASA i szefowie działów robotyki ESA, przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne.

Współorganizatorami ERC 2023 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Autor: Wiktor Dziarmaga;
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
29,617,684 unikalne wizyty