Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Zaćmienie Słońca obserwowane w dniu 29.03.2025 r. w Żaganiu przez teleskop z filtrem Mylar Żagańskiej Sekcji Astronomicznej ŻPK.Zaćmienie Słońca należy do najbardziej widowiskowych zjawisk astronomicznych. To widowiskowo zapiera dech każdemu widzowi. Zarówno temu doświadczonemu obserwatorowi nieba jak i temu zupełnie nieobeznanemu z astronomią. Historia naszej cywilizacji pamięta zakręty historii wywołane tym zjawiskiem. W linkach znajdziesz kilka przybliżeń historycznych Literatura, w tym ojczysta, zna przypadki powoływania się na zaćmienie słońca, ale jak pokazują specjaliści nawet tak wybitni pisarze jak Prus czy Sienkiewicz popełnili błędy we wplecionych w swoje dzieła wydarzeniach astronomicznych. Przydałaby sie fachowa konsultacja.
Tegoroczne zaćmienie było częściowym. Co oznacza, że nie było takiego miejsca na Ziemi, gdzie można je było zobaczyć jako całkowite. Jak podaje Wikipedia, w danym roku występują co najmniej dwa zaćmienia. Ale całkowite, dostępne jest tylko z wąskiego, jak na rozmiary planety, tzw. pasa zaćmienia. Trzeba więc udać się w to wybrane miejsce by cieszyć oczy wyjątkowym widowiskiem. Wyjątkowym nie tylko pod względem astronomicznym, ale również przyrodniczym i meteorologicznym. Zachodzą wówczas, na czas zaciemnia, zmiany w przyrodzie i zmiany meteorologiczne.
W tym roku mieliśmy okazję wziąć udział w obserwacjach przygotowanych przez sekcje astronomiczną w Żaganiu. Pogoda sprawiała figle, ale w czasie kulminacji zjawiska, niebo rozpogodziło się na tyle, że przez teleskop można było obserwować jak Księżyc przesłania Słońce.
Z tego pokazu skorzystali mieszkańcy miasta, którzy w ramach spaceru przybyli na spotkanie na Plac gen. Maczka. Teleskop wyposażony w filtr z Mylaru czekał na każdego widza. Przy okazji można było posłuchać wyjaśnień i ciekawostek o tym niezwykłym zjawisku astronomicznym. Od 11:36:41 do 13:05:12 z maksimum o godzinie 12:20:54, które wynosiło 0.216 części tarczy Słońca. Mieliśmy zatem 1 godzinę 28 minut i 31 sekund na podziwianie spektaklu, bo mimo licznego przekazu z mediach i widoczności zaćmienia, wielu nadal było zaskoczonych i zachwyconych tym co mogli zobaczyć przez teleskop. Ta sobota na pewno zapadnie im w pamięć.
Przebieg zaćmienia - maszerujące chmury - w czasie zaćmienia 29-03-2025 r.