Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:56:52

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Teleskop - Ale jaki? cz.3

Astronomia sprzętRozbudowa własnego teleskopu wynika z ograniczeń z jakimi spotykamy się w czasie prowadzonych obserwacji. Wpadamy wtedy na wiele pomysłów co i jak zmienić, aby pracowało się nam z naszym sprzętem lepiej i wygodniej, a czasami aby wręcz dało się dane obserwacje czy zdjęcia w ogóle wykonać. Wpadamy wtedy na wiele ciekawych rozwiązań i pomysłów. Wystarczy je tylko zrealizować w warsztacie i wcielić w życie.



Rozbudowujemy konstrukcję

Dlaczego?

Celem zmian jest zwiększenie możliwości optycznych lunety tak, by można było zobaczyć pasy na Jowiszu, pierścienie Saturna, fazy Wenus, górki centralne na Księżycu itp. Że to jest możliwe pokaże Wam i polecam do zastosowania.
Cieszyliśmy się naszym rozwiązaniem do czasu, aż stwierdziliśmy, że ma ono ograniczenia, które nas irytują. Chcemy to zmienić. Przede wszystkim skala powiększeń jest trochę mała. Jeżeli nie stać nas na okular o krótszej ogniskowej, możemy wydłużyć ogniskową obiektywu. Sprawa jest do rozwiązania na dwa sposoby - o czym później. Kolejnym ograniczeniem jest problem z montażem aparatu do teleskopu. Dobrze by było, aby tak zmienić konstrukcję, by ułatwić ten proces. Jeśli chcemy kupować kolejne okulary, które mogą przecież posłużyć do naszych kolejnych konstrukcji, to warto zastosować znormalizowane połączenie dla danej średnicy okularów. W zasadzie spotykamy dwa wymiary średnic okularów: 1,25' i 2'. Ja wybrałem rozmiar 1,25' ponieważ okulary te są tańsze i na początek mi wystarczą. Nic nie stoi na przeszkodzie by w przyszłości to zmienić.
Dobrze będzie przeznaczyć jakieś zaskórniaki na tę modernizację, bo da to lepsze efekty. Niejednokrotnie nie będziemy w stanie sami wykonać pewnych rzeczy i zostanie tylko zakup, ale wierzcie mi, że nie są to wielkie kwoty. Często korzystałem ze sprzętu z drugiej ręki, dzięki czemu jest on dużo tańszy. Skierowałem swoje zainteresowania w kierunku sprzętu z rodziny Praktica i Zenit. Maiłem już aparaty tych marek w swoim zbiorze więc nie było co narażać się na koszty. Okazuje się jednak, że posiadacze Canon'a czy innych marek też mogą się posiłkować zastosowanymi rozwiązaniami - kupią tylko inne części.
Co wykorzystać?
Aby przedłużyć ogniskową obiektywu można zastosować jedno z dwóch rozwiązań. Jedno to oczywiście soczewka Berlowa. Można oczywiście dokonać samodzielnego montażu, kiedyś tylko tak się robiło, ale dziś możemy kupić specjalna przejściówkę do okularu określonego rozmiaru i po robocie. Zależnie od krotności tej soczewki uzyskamy tyle razy przedłużoną ogniskowa obiektywy ile wynosi krotność soczewki. Soczewkę z oprawą możemy kupić w sklepach optycznych np. DeltaOptical lub AstroKrak. Tam też znajdziemy ogromny wybór akcesoriów - w tym również okularów w całkiem przystępnej cenie. Problemem zastosowania soczewki jest dalszy problem z montażem aparatu na lunetę. Zastosowałem więc radykalną zmianę. Usunąłem całe misterne podłączenie okularu i zastosowałem podłączenie przez pierścienie pośrednie. W miejsce mocowania wyciągu okularowego zamontowałem największy pierścień pośredni z kompletu. Zakupiłem na aukcji telekonwerter do mojej klasy aparatu (x2) i do niego podłączyłem tulejkę wyciągu okularowego na okulary w obudowach 1,25' - zakupiona w sklepie jw. Efekt jest natychmiastowy. Powiększenia wzrosły dwa razy bo o tyle przedłużyła się ogniskowa obiektywu. Wykręcając wyciąg okularowy mogę szybko podłączyć aparat i uzyskać jednocześnie dobre wyjustowanie optyki. Łączna długość lunety wzrasta tylko o długość telekonwertera - kilka cm. nie ma większego problemu z wyważeniem lunety na statywie.
Jak połączyć?
Jakie pierwsze efekty?
Trzeba pamiętać, że nie zmieniłem jeszcze okularów - zakup niedługo - a posiadane mają prawie 30 lat i wykonane były własnoręcznie z zestawów soczewek (po dwie w każdym)
Efekty dla obserwacji:
  • Księżyc ledwo mieści się w polu widzenia.
  • Kratery na Księżycu w pobliżu terminatora widać cudownie - rewelacja.
  • Jowisz - układ z księżycami wypełnia prawie całe pole widzenia, a na tarczy widać pasy atmosfery. Widok zapiera dech w piersi.

Efekty polepszające konstrukcję:
  • Wzrosło powiększenie teleskopu przy nieznacznym wzroście długości tubusu.
  • Konstrukcja stała się bardziej uniwersalna i dostosowana dla potrzeb astrofotografii.
  • Łatwiej jest wykonać podłączenie dla projekcji okularowej - sztywniejsza konstrukcja.

Modernizujemy dalej?
Rodzi się pytanie: co jeszcze można poprawić niewielkim nakładem finansowym? Problemem tej konstrukcji jest zastosowanie materiału na tubus - rura kartonowa. Niewielka wytrzymałość ogranicza sposób montażu na statywie. Niewielka waga powoduje, że jest ona niestabilna i małoodporna na drgania - nawet przy lekkim wietrze.
Dlatego dokonałem kolejnych zmian. Z rury konstrukcyjnej o grubości 2mm i średnicy wewnętrznej takiej jak średnica zewnętrzna tubusu wykonałem swego rodzaju pancerz ochronny. Słowem cały teleskop schowałem we wnętrzu stalowej rury. Można oczywiście zamiast kartonowej rury zastosować metalową - zakupy można zrobić w hurtowni metalowej, u mnie jest taka przy składnicy złomu. Wystarczy wybrać odpowiednią średnicę i grubość ścianki. Ważne by nie była to rura kanalizacyjna czy wodociągowa. Nie mają one zachowanej geometrii i często wcale nie są proste nawet na tak krótkim odcinku, a wewnątrz są góry i doliny.Całość od razu zyskała na wadze, ale doświadczenie mówi, że ten wzrost wpływa tylko na korzyść konstrukcji. Łatwiej jest robić zdjęcia. Całość w czasie zwalniania migawki nie drży - był to poważny mankament. Poza tym można teleskop solidnie przytwierdzić do konstrukcji statywu.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,820 unikalne wizyty