Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Promieniują słynne Perseidy (PER), rój związany z kometą 109P/Swift-Tuttle, o najbardziej regularnej corocznej aktywności. Model struktury strumienia przewiduje w tym roku wystąpienie głównego maksimum 12 sierpnia w godzinach 11:30-14:00. W tym okresie radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Perseusza i ma współrzędne: alfa = 3h09m, delta = +59°. Tegorocznym obserwacjom Perseidów w drugiej połowie nocy nie będzie przeszkadzał Księżyc po pierwszej kwadrze.
Promieniują meteory z kompleksu Akwarydów/Kaprikornidów: Piscis Austrinidy (PAU) (22h44m, -30°), południowe delta Akwarydy (SDA) (22h36m, -16°) i alfa Kaprikornidy (CAP) (20h28m, -10°). Roje te składają się ze słabych, stosunkowo wolnych meteorów, chociaż w skład CAP wchodzą też niekiedy bardzo jasne i powolne (a więc efektowne) bolidy. Piscis Austrinidy są rojem bardzo słabo zbadanym o niskiej aktywności i wymagają obserwacji, z kolei południowe delta Akwarydy są jednym z najaktywniejszych rojów nieba południowego, natomiast aktywność alfa Kaprikornidów jest niska. Maksimum aktywności rojów przypada 27 lipca (PAU i SDA) oraz 29 lipca (CAP), toteż w ich obserwacjach nie będzie przeszkadzał Księżyc zbliżający się do nowiu.
07:59 Księżyc w pełni.
12:00 Minimalna libracja Księżyca (4,4°) w kierunku Sinus Iridium (oświetlona).