Każdy amator astronomii marzy o własnym teleskopie astronomicznym do obserwacji nieba. Kiedy ja byłem jeszcze bardzo młodym człowiekiem, to w zasadzie można było tylko samodzielnie zbudować taki sprzęt. Ponieważ jego kupno przekraczało możliwości przeciętnego człowieka. Dzisiaj zakup samych materiałów do budowy teleskopu przekracza cenę zakupu gotowego urządzenia. Dlatego osobiście zalecam takie majsterkowanie tylko niesamowitym zapaleńcom lub w celach dydaktycznych. Bo faktycznie ilość wiedzy jaką się zdobywa w czasie takiego budowanie jest ogromna.
Ale do rzeczy. Proponuję na początek zapoznać się z budową i parametrami dwóch teleskopów dla amatorów. Jeden to reflektor, czyli teleskop zwierciadlany, a drugi to refraktor czyli teleskop soczewkowy.
Firma: Celestron
Nazwa: AstroMaster 114EQ Reflektor (Newton)
Reflektor na montażu paralaktycznym o wszechstronnym zastosowaniu nadającego się zarówno do obserwacji astronomicznych. Dzięki zastosowaniu okulara odwracającego 20mm możliwe jest również wygodne obserwowanie obiektów ziemskich. Wyjątkowy wygląd, przystępna cena i duże możliwości to główne zalety tej serii. Telskopy serii AstroMaster dają jasne i kontrastowe obrazy Księżyca oraz planet. Zwierciadło o średnicy 114 mm umożliwia także obserwacje Słońca, Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza wraz z pasami chmur oraz księżycami, Saturna wraz z pierścieniami i największym księżycem, Tytanem oraz Urana i Neptuna. W zasięgu teleskopu znajdują się jaśniejsze komety, planetoidy oraz obiekty głębokiego kosmosu: galaktyki (M31 w Andromedzie), mgławice (M42 w Orionie), gromady kuliste (M13 w Herkulesie) i otwarte (h-hi w Preseuszu), gwiazdy podwójne i wielokrotne.
Parametry:
- układ optyczny: reflektor
- średnica: 114 mm
- ogniskowa: 1000 mm
- światłosiła: f/8,77
- waga: 7,71 kg
Wyposażenie:
- średnica wyciągu: 1.25"
- okulary: 20 mm, 10 mm
- szukacz: StarPointer
- montaż: paralaktyczny CG-2
- statyw: stalowy
Nazwa: PowerSeeker 80EQ Refraktor
Parametry: - średnica obiektywu: 80 mm
- ogniskowa: 900 mm
- aluminiowy trójnóg
- okular 1,25" 20 mm (45x)
- okular 1,25" 4 mm (225x)
- soczewka barlowa 3x 1,25" (135x, 675x)
- pryzmat diagonalny 1,25" 90o
- montaż paralaktyczny
- szukacz 5x24
Każdy z tych teleskopów ma swoje wady i zalety. Wie o tym każdy kto ma trochę wiedzy astronomicznej. Dlatego należy się kierować jakimiś przesłankami przy wyborze tego sprzętu. Do obserwacji planet wybierz refraktor, bo daje większy kontrast i planety są lepiej widoczne. Do obserwacji obiektów mgławicowych lepszy jest reflektor (teleskop zwierciadlany) bo ma większą jasność (im większa średnica obiektywu tym jaśniejszy obraz). Nasz reflektor ma 114mm średnicy a refraktor 80mm. Refraktor jest tzw. achromatem czyli daje obraz bez typowych tęczowych obwódek wokół oglądanych obiektów jakie maja nieachromatyczne urządzenia (dzisiaj już nie spotykane – chyba, że w sklepach Tescco). Oczywiście obraz w jednym i drugim jest odwrócony w pionie i w poziomie. Dla celów astronomii nie ma to żadnego znaczenia.