Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Międzynarodowy Rok Astronomii (M.R.A.)dotarł również do naszego miasta. Żagań jest miastem szczególnym w naszym regionie pod tym względem. Powód zasadniczy to nasze dziedzictwo w postaci obecności Jana Keplera. Jak pisałem w jednym z wczesnych artykułów, mieszkał i pracował on w naszym mieście przez dwa lata (ostatnie dwa lata) swego życia. Dlatego ze zdwojonym zapałem przystąpiłem do przygotowań do obchodów MRA.
Tak jak w założeniach ogólnych obchodów tak i w tym projekcie chodzi o popularyzację nauki pod każda postacią. Astronomia, jako matka wszystkich nauk posiada w nim szczególną pozycję z wielu względów w tym również historycznych. Niejednokrotnie stawała się inspiracją do rozwoju dla innych dziedzin nauki. Wnioski wynikające z osiągnięć astronomii wpływały również inspirująco na zmiany w fizyce, matematyce, biologii itd.
Projekt obchodów MRA jest stale w rozbudowie i konsultacji z wieloma specjalistami różnych dziedzin, nie tylko astronomów i miłośników astronomii. Mając na uwadze osiągnięcie wysokiego poziomu realizacji, skuteczności działań, jak również osiągnięcie celów długoterminowych – wykraczających poza rok 2009 – oraz realizację przedsięwzięć na skalę całego kraju, muszą być zaangażowane siły i środki pozwalające na ich realizację.
Jak można się przekonać na stronie czołowej serwisu, do projektu przystępują kolejno instytucje i organizacje ale i osoby prywatne, którym nieobcy jest los miasta i tego co się w nim dzieje. Każdy może przystąpić do projektu obchodów i mam nadzieję, że nie będzie ograniczeń czasowych. Kto nie zdąży ze swoim pomysłem do początku roku, na pewno może zrobić to w dowolnej chwili roku 2009. Ważne jest w tym wszystkim, że trzeba przygotować własny pomysł na realizację wybranego zagadnienia obchodów. Opracować plan szczegółowy, wskazać źródła środków na swój cel i przystosować go do istniejącego harmonogramu. Słowem trzeba wykazać się inicjatywą. Można też skorzystać z możliwości przyłączenia się do organizacji już zaplanowanych przedsięwzięć. Pomóc rozwiązać problemy organizacyjne lub zmodyfikować pomysł tak aby stał się możliwy do realizacji.
Dlatego miejmy otwarte umysły. Jest tylko jedna Ziemia i jedno niebo – dla wszystkich