Zakończył się pierwszy etap prac przy wykonaniu Modelu Układu Słonecznego. Model został stworzony z myślą o pomocy dydaktycznej dla Szkoły nr 3 w Żaganiu. Ale skoro mamy Międzynarodowy Rok Astronomii, to trzeba pójść dalej i całość rozbudować tak by stała się atrakcyjna do zwiedzania nie tylko dla uczniów tej szkoły ale i dla innych zwiedzających.
Galeria Układu Słonecznego
W modelu Układy Słonecznego wszystkie wymiary zostały zmniejszone 1856693333 razy. Dzięki temu można Słońce i planety zobaczyć nie tylko proporcjonalnie zmniejszone i przez to porównać jakie skale między nimi obowiązują. Można również zobaczyć jak nasz układ jest pusty. Tak pusty.
Wszystkie obiekty Modelu Układu Słonecznego
Problem jest tylko tego typu, ze przy tej skali potrzeba prawie 2,5 km by można było układ rozłożyć w terenie. Dla naszego osiedla nie stanowi to większego problemu. Mapa pokazuje jak planety i Słońce zostały rozmieszczone, by można było poznać skalę odległości miedzy nimi.
Rozmieszczenie Słońca, Merkurego, Wenus, Ziemi Jowisza i Saturna
Trzeba zauważyć, że pomimo iż zmniejszenie jest ogromne (jak na nasze możliwości poznawcze doświadczenia codziennego życia), to w porównaniu z rozmiarami modelów planet, odległości są ogromne. Teraz dopiero można zobaczyć, dlaczego astronomowie mieli taki problem z odkryciem niektórych planet i ciał niebieskich układu. Planetoidy, nawet te większe, są okruchami w porównaniu do reszty obiektów i odległości między nimi, że o kometach nie wspomnę.
Rozmieszczenie Saturna Uran i Neptuna
Model został wykonany w prosty sposób i przy wykorzystaniu prostych materiałów. Chodziło oczywiście o możliwie niskie koszty wykonania. No i oczywiście dzieło musiało być w zasięgu możliwości dzieci. Jedynie stojaki dla planet zostały wykonane bardziej profesjonalnie, by uzyskać trwałość i funkcjonalność.