Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Czy można zbadać czystość nieba? Okazuje się, że tak. należy wziąć tylko udział w odpowiednim programie badawczym. Badanie nie jest trudne i polega na zliczeniu gwiazd widocznych w konstelacji Łabędzia. Wyniki należy przesłać przez Internet.
Instrukcja po polsku - PDF Badanie startuje 20 października i trwa do 3 listopada. Aby liczenie było poprawnie przeprowadzone należy posłużyć się mapką ze strony . Wynik obserwacji wysyła się poprzez formularz znajdujący się na stronie powyżej. Są tam również materiały informacyjne (j. angielski).
Zasadniczym celem tego projektu jest ocena na ile niebo w rejonie prowadzenia obserwacji jest zanieczyszczone światłem pochodzenia sztucznego. Projekt realizowany jest drugi rok, a następnym roku zostanie zrealizowany jako inicjatywa przy okazji Międzynarodowego Roku Astronomii.
Każdy może wziąc udział w projekcie, a do tego można włączyć uczestnictwo do organizowanych przez siebie przedsięwzięć