Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 06:52:23

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Badanie czystości nieba cd.

Niebo za oknem Rozpoczęła się procedura badania czystości nieba. Dlatego postanowiłem dołączyć kilka szczegółów, które powinny ułatwić dokonanie badania i przeżycie wspaniałej przygody naukowej. Jakby nie było jest to badanie naukowe. Macie Państwo do czynienia z poważnym projektem, którego można stać się częścią.


W zasadzie jest to największa bolączka naszego szkolnictwa, że nie uczy się prowadzenia badań o charakterze naukowym. W młodzieży zabija się w ten sposób największą pasje ludzkości, pasję do poznania rzeczywistości taką jaką ona jest, a nie jaką ona nam się wydaje.

Patrzymy od czasu do czasu na niebo nad naszymi głowami i nie zastanawiamy się nawet jakie ono jest. A okazuje się, że są „ekolodzy od nieba”, którzy zajmują się jego czystością. Nie chodzi tu przy tym, o odpadki kosmiczne (resztki satelitów itd.) ale o światło. Zbędne nikomu nie potrzebne światło, które utrudnia znacznie prowadzenie badań obserwacyjnych. Jak to jest uciążliwe można się przekonać prowadząc wspominane badanie w różnych częściach miasta. Już wykonując tylko pobieżne obserwacje wspomnianego gwiazdozbioru Łabędzia można się przekonać, że w centrum miasta widać znacznie mniej gwiazd niż na jego peryferiach.

Podnosząc głowę w kierunku drogi mlecznej nawet na peryferiach jest trudno ją zobaczyć. A naprawdę wierzcie mi Państwo mamy czego żałować nie widząc ramion naszej galaktyki. Kto zaśmieca niebo światłem? No tak. Tu sprawa jest już bardziej dyskusyjna – palić czy rzucić palenie. Sprawa wydaje się z wielu względów oczywista. Palenie daje nam wzrost kosztów utrzymania, podnosi efekt cieplarniany, a i tak nie ma tego światła tam gdzie jest najbardziej potrzebne. Czy ktoś w domu, własnym prywatnym domu, pali światło na podwórku między 24 a 4 rano siedząc jednocześnie w domu i najczęściej śpiąc? Nie. Ja tego nie robię i moi są siedzi tez tego nie robią. Czy ktoś ogląda nasza wieże w środku nocy, a może spacerujemy po parku pałacowym i przyglądamy się smugom światła muskającym budynek? Raczej nie. I tak się dzieje w każdym mieście i miejscowości. Jak się wydaje nie swoje pieniążki z portfela to cena nie gra roli.

A przy okazji przeszkadzamy w prawdziwych przeżyciach artystycznych. Bo nie każdy musi być astronomem naukowcem, ale każdy może się zachwycać pięknem nieba nad naszymi miastami. Dawno temu, ludzie więcej wiedzieli o tym co widać na niebie i co tam się dzieje, bo po prostu mogli to zobaczyć na własne oczy. Nie musieli wierzyć nikomu na słowo. Spadające meteory, komety, przeloty satelitów, zaćmienia Księżyca i gromad gwiazd, planety itd. to wszystko można zobaczyć, ale najpierw trzeba mieć możliwość zobaczyć to niebo.

Kiedy wyjedziemy za miasto to okazuje się, ze łuna od miasta bije po oczach, że można książkę czytać w środku nocy. Ale kto czyta w środku nocy na leśnej polanie książkę w świetle latarni ulicznych? Dla kogo to światło? I kto za to płaci? My płacimy. Ja plącę i ty płacisz. Ale możesz nie chcieć płacić.

Lampa na ulicy to nie to samo co światło na budynku skierowane w niebo. Może i ładnie, ale po kilku wieczorach nikt na to nie patrzy, piloci samolotów mają problem, bo może ich oślepić taki jupiter po oczach (trochę żartu nie zaszkodzi). Można to włączyć wieczorem, ale w nocy robimy pstryk i gasimy światełka niepotrzebne. W skali roku i dalszych lat, biorąc pod uwagę wzrost cen energii to mamy kopę kasy w kieszeni i na inne wydatki, których nie ma końca. Chyba, że ktoś jest w stanie wykazać, że to daje czysty dochód dla nas. To zwracam honor, może się opłaca. Ale szczerze wątpię, bo sam płacę rachunki.

Wracając do badań. Poniższe mapki pomogą nam odszukać interesujące nas gwiazdy i wszystko co trzeba zrobić, to je policzyć wg schematu z instrukcji we wcześniejszym artykule. Aby poradzić sobie w orientacji na niebie, można tez posłużyć się „Obrotową mapką nieba”, którą można zakupić np. w Astrokraku.

Kliknij a zobaczysz mapkę w nowym oknie powiększoną Gwiazdozbiór Łabędzia Kliknij a zobaczysz mapkę w nowym oknie powiększoną okolice Gwiazdozbioru Łabędzia
Kliknij a zobaczysz mapkę w nowym oknie powiększoną okolice Gwiazdozbioru Łabędzia Kliknij a zobaczysz mapkę w nowym oknie powiększoną okolice Gwiazdozbioru Łabędzia


Samego gwiazdozbioru Łabędzia należy wieczorem szukać w zenicie, czyli nad naszymi głowami. Później zniżał on się będzie na zachód. Zmiana czasu pozytywnie wpłynie na nasze badania. Można je zacząć wystarczająco wcześniej i jeszcze zdążymy się wyspać.
Potem zapraszamy na stronę projektu do złożenia wyników obserwacji
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,131,097 unikalne wizyty