Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
W dniu 15 listopada 1630 roku zmarł Jan Kepler. Wielki astronom i matematyk, któremu zawdzięczamy kolejną wielką rewolucję w astronomii. Był on dla nas wyjątkowym naukowcem, ponieważ dwa lata swojego życia spędził w naszym mieście. To właśnie w Żaganiu szukał schronienia przed tragediami swoich czasów. Na swoją wielkość musiał całe życie ciężko pracować i bardzo wiele poświęcić. Można śmiało powiedzieć, że wielkość tego astronoma wyrosłą z geniuszu matematycznego. Zawdzięczamy mu wiele innowacyjnych osiągnięć naukowych, ale to właśnie w astronomii zapisał się Złotymi Literami.
Z okazji rocznicy jego śmierci poświęćmy chwilę czasu na wspomnienie losów człowieka kochającego naukę, ceniącego sztukę i humor. Zapraszamy do odwiedzenia Izby Keplera w Żaganiu na Rynku w starym ratuszu (wejście od tyłu budynku po schodkach). Od frontu znajduję się wmurowana w ścianie budynku pamiątkowa tablica. W Izbie znajdziecie Państwo wiele materiałów poświęconych astronomowi oraz można wysłuchać prelekcji-prezentacji na jego temat. Materiały są również do nabycia. Izba jest prowadzona przez nasze Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych.
Artykuł poświęcony Keplerowi