Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Troje studentów z Holandii odkryło planetę pozasłoneczną wykonując ćwiczenie zadane przez wykładowcę. Było to możliwe dzięki bazie danych zgromadzonych przez polski projekt obserwacyjny OGLE.
Studenci Leiden University w Holandii testowali automatyczną metodę wyszukiwania zmian w jasności gwiazd z bazy OGLE. Udało im się stwierdzić, że jasność jednej z gwiazd spada na dwie godziny w regularnych odstępach 2,5 dnia. Spadek jasności wynosi kilka procent.
Program OGLE jest polskim projektem dedykowanym teleskopowi w Chile, który każdej nocy wykonuje zdjęcia wybranych obszarów nieba. Odkryto w ten sposób wiele obiektów w tym również planety. Powstające w ten sposób ogromna baza danych wymaga prace (czasami wieloletniej) by dokonać analizy wyników obserwacyjnych.