W Inowrocławiu, Kruszwicy i Strzelnie mają powstać szkolne obserwatoria astronomiczne.
Trzem szkołom z Inowrocławia i okolic zaproponowano uruchomienie obserwatoriów astronomicznych. W regionie ma powstać dwanaście takich punktów, które będą się dzielić wynikami badań.
W kruszwickim Gimnazjum nr 1 rozmawiano o projekcie utworzenia przy tej placówce obserwatorium. Szkoła otrzymała taką propozycję z toruńskiego Urzędu Marszałkowskiego w związku z tym, że jej kilkunastu uczniów osiągnęło dobre wyniki w konkursach astronomicznych i fizycznych. - Projekt
„Astrobaza” będzie w dużej części finansowany przez Unię Europejską. Przewiduje stworzenie sieci dwunastu obserwatoriów, które będą dzieliły się wynikami badań oraz obserwacji – mówi dyrektor kruszwickiego gimnazjum, Tomasz Tschurl.
Obserwatorium ma stanowić niewielki budynek o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych, przykryty metalową ruchomą kopułą. Ma się w nim znajdować 80-kilogramowy teleskop oraz komputery, z których za pośrednictwem Internetu będą przesyłane wyniki do innych szkolnych placówek oraz astronomicznej centrali w Toruniu.
Całość ma kosztować 150 tysięcy złotych, a Unia gwarantuje sfinansowanie dwóch trzecich inwestycji. Pozostałą kwotę mają dać władze Kruszwicy, które już wyraziły przychylność dla pomysłu. W mieście nad Gopłem planowane jest ponadto otoczenie obserwatorium ogródkiem, w którym będą prowadzone badania meteorologiczne oraz posadzone zostaną różne rzadkie rośliny. Dzięki temu będzie można tam prowadzić ciekawe lekcje przyrody czy fizyki.
Projekt
„Astrobaza” ma być realizowany w dwunastu szkołach w województwie kujawsko-pomorskim. Oprócz gimnazjum w Kruszwicy, wśród nich znalazły się także licea w Inowrocławiu oraz Strzelnie, a także placówki w Toruniu, Bydgoszczy, Sępólnie Krajeńskim i inne.
- Projekt jest bardzo fajny i jeśli tylko otrzymamy zielone światło na jego realizację ze starostwa, to wchodzimy w to tym bardziej że teleskopy będą tzw. słoneczne, czyli umożliwiające obserwację nieba także za dnia – mówi dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, Rafał Łaszkiewicz.
W „Kasprowiczu” już znaleziono nawet miejsce, gdzie powstanie obserwatorium. To teren na boisku.Teleskop będzie skierowany na południe, bo tam na niebie dzieje się najwięcej.
Bazy łowców meteorów
- w województwie ma powstać 12 obserwatoriów
- koszt budowy jednego to około 150 tys. zł