Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:32:17

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Kwadrantydy - zimowy rój meteorów

Niebo za oknem

Dzisiaj chcę Państwa zaprosić na bezkrwawe łowy na meteory - popularnie zwane spadającymi gwiazdami. Nie są to jednak gwiazdy, ale małe drobiny pyłu kosmicznego, odłamki skał i pozostałości po kometach, które za każdym zbliżeniem do Słońca rozpadają się na coraz drobniejsze elementy rozciągając nimi piękne warkocze.

Obserwacje meteorów są w zasadzie bardzo proste, nie wymagają żadnego sprzętu w najprostszym ich wykonaniu, ale wymagają cierpliwości a w dobie obecnej pogody odporności na chłód.

Miejsce z którego pojawiają się meteory z roju Kwadrantydów zlokalizowane jest w konstelacji Wolarza i nazywane jest radiantem.

Radiant znajduje się dokładnie w północnej jego części. Nazwę rój zawdzięcza już nieistniejącemu gwiazdozbiorowi Quadrans Muralis, który został 'wcielony' do gwiazdozbioru Wolarza. Radiant najlepiej zlokalizować można przy pomocy Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy, przedłużając linię dyszla małego i części dyszla Wielkiego Wozu a centrum roju znajdzie się na ich przecięciu.



Poniżej jest przedstawiona mapka wg której odnajdziemy radiant Kwadrantydów.

Jacek Patka

Jak najlepiej oglądać Kwadrantydy? Należy się ubrać w odpowiednią ciepłą zimową odzież gdyż styczniowe noce są mroźne, wyjść na zewnątrz najlepiej w miejsce gdzie nie świecą latarnie oraz nie zasłaniają nam nieba budynki. Należy wziąć ze sobą krzesło lub leżak i najlepiej przykryć się kocem lub ciepłym śpiworem, skierować się w stronę północną (północno wschodnią lub północno zachodnią) i najlepiej patrzeć prosto do góry. Nie patrzmy bezpośrednio w centrum radiantu, gdyż najlepiej widoczne i stosunkowo jasne meteory pojawiają się w odległości kilkunastu-kilkudziesięciu stopni od niego. Jeśli zobaczysz meteor, przedłuż jego trajektorię wstecz i jeśli będzie wylatywał z radiantu będzie to Kwadrantyd.

W tym roku ZHR dla tego roju przewidywany jest na 120 czyli rój całkiem aktywny. Prędkość meteorów - ok. 41 km/s. Rój pochodzi prawdopodobnie od asteroidy 2003 EH, rozbitej w katastrofie w 1490 roku a jego źródłem jest kometa należąca do komety muskających Słońce.

Jeśli dysponujemy aparatem fotograficznym umożliwiającym robienie zdjęć na czas (tzw. bulb oznaczany jako czas B) to możemy umieszczając go na statywie lub podpórce (nawet prowizorycznej) wycelować obiektyw w okolice radiantu i otworzyć migawkę na kilka minut. Obiektyw powinien być standardowy lub nawet krótkoogniskowy, by obejmował jak największy obszar nieba. Silniejsze gwiazdy zostaną zarejestrowane jako punkty lub niewielkie kreseczki (na tyle niewielkie, że akceptowalne jako obraz na zdjęciu) a przelatujące meteory uwiecznione zostaną jako linie ze zmieniająca się intensywnością naświetlenia.



Poniżej przykłady



Jeśli przyjrzymy się tym zdjęciom to zauważymy, że niektóre zdjęcia naświetlano nawet i kilka godzin, dlatego punktowe gwiazdy utworzyły łuki na zdjęciach. Problemem są tylko żródła zasilania aparatu. Aparaty cyfrowe potrzebują prądu z baterii lub akumulatora do zasilania migawki. Dlatego super rozwiązaniem jest aparat kliszowy starszej generacji (Praktica, Zenit) gdzie do sterowania migawką służy mechanika - napięta sprężyna) a foto-studio zrobi resztę za nas. I tak przy pomocy prostego sprzętu możemy udokumentować nasze obserwacje, a to już są badania o wartości naukowej, a nie tylko podziwianie piękna 'spadających gwiazd'.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,066 unikalne wizyty