EPUP |
5282 planet |
Całkowite zaćmienie Słońca to pod wieloma względami zjawisko niezwykłe. Starożytne cywilizacje były nim wprawiane w zachwyt oraz przerażenie. Władcy wykorzystywali umiejętność przewidywania tego mistycznego zjawiska, aby nadać sobie boską moc. Według staro chińskich podań podczas zaćmienia, ogromny, niewidoczny smok pożera Słońce.
Niezmiennie od tysięcy lat, widok czarnego kręgu na niebie oraz nastanie nocy w środku dnia wzbudza w ludziach podziw i zainteresowanie. Stanowi swego rodzaju oderwanie od codzienności, przenosi nas na kilka minut w zupełnie inną rzeczywistość. Rzeczywistość, do której chcemy powrócić z całych sił po „trzecim kontakcie” Księżyca ze Słońcem.
Miłośnicy astronomii w dzisiejszych czasach, na szczęście, nie muszą zdawać się na magicznych szamanów czy władców-bogów, aby obserwować całkowite zaćmienie Słońca. Dysponując odpowiednimi umiejętnościami, które niegdyś posiadali nieliczni, środkami transportu przenoszącymi nas na drugą stronę planety w kilkanaście godzin oraz tym, co niezmienne od tysięcy lat – odrobiną szczęścia, możemy zaobserwować 2 do 3 całkowitych zaćmień w ciągu roku.
I mimo tego, ze zaćmienia, na co dzień są zjawiskami niezwykłymi, to, te, które nastąpi 22 lipca 2009 roku w południowej Azji oraz na Oceanie Spokojnym będzie wyjątkowe. W 400 rocznicę wynalezienia teleskopu, w 40 rocznice lądowania człowieka na Księżycu, w lipcu 2009 roku na Ziemi będzie można zaobserwować najdłuższe całkowite zaćmienie Słońca w XXI wiek trwające aż 6 minut 38 sekund! Wydaje się krótko? No cóż, biorąc pod uwagę, że tego typu zjawisko z reguły trwa ok. 2-3 minut można stwierdzić, że będzie to coś niezwykłego! Bo wyobraź sobie, że w środku upalnego, lipcowego dnia na 6:30 min zgaśnie Słońce. Na niebie pojawią się gwiazdy i planety, wszystko ucichnie, przyroda ułoży się do snu, zapalą się latarnie i jedyne, co w oddali będzie można słyszeć to krzyki przerażenia ludzi nie mających o zaćmieniu zielonego pojęcia. Z nieba będzie „spoglądał” na Ciebie czarny krąg ze świetlistą obwódką wprawiający Cię w przerażenie i zachwyt. Dla nas, i milionów ludzi na całym świecie, których życiową pasję jest astronomia, jest to prawdziwa magia, której próżno szukać gdzie indziej!
22 lipca 2009 roku będziemy mogli zaobserwować na Ziemi najdłuższe całkowite zaćmienie Słońca XXI wieku. W chwili gdy nasi rodacy (w większości) będą smacznie spać, w południowej Azji będzie rozgrywał się jeden z najpiękniejszych spektakli jaki była w stanie wyreżyserować matka natura.
Zaćmienie rozpocznie się na północno-zachodnim wybrzeżu Indii, przejdzie przez północną cześć kraju, ukaże się nad Himalajami skąd prześlizgnie się na teren Chin. Z Chin, mniej więcej na wysokości Szanghaju wejdzie na ocean spokojny. Tam na wielkiej otwartej przestrzeni osiągnie maksymalną długość trwania by zakończyć się w centralnej części oceanu.
Podczas całkowitego zaćmienia Słońca można przeprowadzić obserwacje, które, na co dzień nie są możliwe do wykonania z powierzchni Ziemi.
Przede wszystkim można zaobserwować szczegóły zewnętrznych warstw atmosfery słonecznej, tzw. koronę słoneczną. Możemy również zobaczyć protuberancje, czyli wyrzuty olbrzymiej ilości plazmy ponad powierzchnię Słońca wywołane rozrywaniem strumieni pola magnetycznego gwiazdy. Piękne jęzory materii odstające od tarczy Słońca, które często są kilkukrotnie większe niż średnica Ziemi, są pięknie widoczne gołym okiem podczas całkowitego zaćmienia Słońca. Normalnie nikną nam one w blasku naszej gwiazdy dziennej.
Interesującą obserwacją jest próba zarejestrowania słabych komet, które przelatują w pobliżu Słońca i gasną w jego blasku.