Portal Astrohobby.pl ma zaszczyt zaprosić do oglądania transmisji przez Internet z zaćmienia Słońca w poniedziałek 26 stycznia.
Pod adresem
Astrohobby.pl będzie można obejrzeć całe zaćmienie, którego największa faza przypada na miejsca pokryte oceanem, a jedynie faza końcowa możliwa jest do zobaczenia z terenów lądowych. Live może zostać ograniczony do zarejestrowanych użytkowników, jeżeli obciążenie serwera będzie zbyt duże. Dlatego proponujemy już dzisiaj zarejestrować się w portalu Astrohobby.pl co nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje. Tacy jesteśmy. Planowane są transmisje zaćmień Księżyca zaczynając od tego za dwa tygodnie oraz zaćmienia Słońca 22 lipca 2009r. – warte dla tych co nie mają możliwości wyjechać do Chin czy Indii albo Japonii. Co prawda to nie to samo, ale nic za darmo. Coś trzeba stracić. Chwilę po zaćmieniu możecie być państwo w domu lub w pracy.
Zaćmienie 26 stycznia 2009r.
Zaćmienie 26 stycznia 2009r. widok z Żagania - obok widać Jowisza co na pewno można było zobaczyć gołym okiem z Sumatry
Nie przewidujemy retransmisji przez naszą stronę jako że jest to projekt całkowicie portalu Astrohoby.pl
Przypominamy jednocześnie dlaczego zaćmienie z poniedziałku jest tak istotne dla Żagania i jego mieszkańców. To właśnie Johannes Kepler przewidział zaćmienie 10 czerwca 1630 roku. Zaćmienie to było widoczne w Żaganiu co prawda jako częściowe o zachodzie Słońca. Należało ono do tego samego okresu SAROS co to z 26 stycznia tego roku. Zbieg okoliczności? Raczej tak, ale za to jaki przyjemny dla nas ten przypadek. Poniższa animacja GIF pokazuje jak ono wyglądało w tamtych czasach. Kończyło się w Hiszpanii.
Zaćmienie 10 czerwca 1630r.
Należało do tak zwanych zaćmień hybrydowych, czyli takich co to są trochę całkowite a trochę obrączkowe. Przypomnimy tylko, że Kepler dowiódł iż planety i dalej wszystkie obiekty poruszają się po orbitach eliptycznych, czyli raz znajdują się dalej od siebie a raz bliżej siebie. Księżyc podobnie zachowuje się w układzie z Ziemią i kiedy się znajduje dalej od niej a ponadto na przecięciu z ekliptyką (pozorna droga Słońca po niebie) to dochodzi do zaćmień. Jeśli w tym czasie znajduje się dalej od Ziemi to mamy zaćmienie obrączkowe ponieważ jego rozmiar kątowy nie jest w stanie zasłonić całej tarczy Słońca. Jeśli natomiast znajduje się bliżej nas to jego rozmiar kątowy jest na tyle duży, że zasłoni całą tarczę słoneczną i mamy wtedy zaćmienie całkowite. Zaćmienia częściowe są częściej widoczne jako, że wystarczy aby obserwator znalazł się w odpowiednim miejscu (półcieniu) i już zobaczy tylko częściowo przesłoniętą tarczę Słońca. Pas całkowitego zaćmienia Słońca jest niewspółmiernie mały w stosunku do rozmiarów naszej planety maksymalnie około 270km. Natomiast pas półcienia obejmuje bardzo duży obszar i zależy od fazy zaćmienia co widać na animacji.
Zaćmienie 22 lipca 2009r.