Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne przekazało nam dwa filmy na płytach DVD, których premiera odbyła się u Nich 19 stycznia. Jest to „Hubble - 15 lat odkryć teleskopu” oraz 'Eyes on the Skies' (o premierze pisałem w
artykule). Oba filmy zostały wyposażone w polskojęzyczne napisy co ułatwi wszystkim ogarnięcie piękna tych pokazów.
Filmy nie są kierowane do specjalistów czy też pasjonatów astronomii, ale do szerokiego grona ludzi, którzy ciekawi są tego, do czego doszliśmy i skąd zaczęła się nasza podróż. W skali kosmicznej jest jedynie mgnienie oka, ale dla nas okazało się niesamowitą przygodą w nieznanym. Galileusz budując swój pierwszy teleskop dokonał niesamowitego przełomu w poznawaniu świata. Kolejni astronomowie i inni naukowcy korzystali z dobrodziejstw osiągnięć tej technologii. Pamiętajmy, że przestrzeń kosmiczna jest bardzo nieprzyjazna człowiekowi, a dzięki teleskopom mogliśmy poznać i poznajemy nadal najdalsze obszary Wszechświata. Zaglądamy i wyciągamy wnioski z naszych badań. Przykładem jest nasz patron Johannes Kepler, który dzięki obserwacjom astronomicznym Tycho Brahe pokazał całemu światu jak funkcjonuje cały wszechświat. I choć to był dopiero pierwszy krok w tym kierunku by poznać jak on działa i co się w nim dzieje, to jednak wymagał geniuszu wielu ludzi i ogromnego wysiłku, oraz poświęcenia niemal całego swojego życia pasji poznania.
Codzienna prasa i telewizja nie pokazuje osiągnięć astronomicznych, a przynajmniej nie w takiej formie i skali. Dzięki tym projekcjom będziecie państwo mieli okazję w prosty sposób zobaczyć i poznać to dzięki czemu tyle wiemy o Wszechświecie i naszym Układzie Słonecznym, o swoim domu i o sobie oraz o tym jak wiele jest jeszcze przed nami.
W pierwszej kolejności kierujemy serię pokazów do szkół, szczególnie tych, które dysponują projektorami cyfrowymi do rzutowania obrazu na ekranie z komputera czy odtwarzacza. Postaramy się zorganizować pokazy w kinie pałacowym pod warunkiem dostępu do odpowiedniej technologii. Jeśli to się nie uda, to pokazy zostaną zorganizowane w szkołach (np. jako inicjatywy szkolne w MRA2009). Prosimy o zgłaszanie chęci organizowanie u siebie takich pokazów. Materiały w postaci filmów są dostępne bezpłatnie, bo tak też były przekazane przez
Planetarium Olsztyńskie. Wstęp na pokazy powinien być bezpłatny chyba że organizator poniesie jakieś znaczne koszty. Na pewno nie będą to koszty związane z prawami autorskimi, bo te zostały do celów edukacyjnych uwolnione. Napisy do filmów zostały przygotowane przez pracowników Olsztyńskiego Planetarium. Słowem wystarczą jedynie dobre chęci.