EPUP |
5282 planet |
'Odkryj Wszechświat w Toruniu' - tak brzmi toruńskie hasło obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii w naszym mieście. Dla torunian przygotowano z tej okazji mnóstwo koncertów, wystaw, wykładów sław naukowych i imprez plenerowych.
ONZ ogłosiła rok 2009 jako Międzynarodowy Rok Astronomii. Deklaracja została zaproponowana przez Włochy, a inicjatorką jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna.
Gród Kopernika będzie najhuczniej w Polsce celebrował MRA 2009. Już w styczniu zeszłego roku Rada Miasta przyjęła w tej sprawie uchwałę: 'z uwagi na to, że Toruń szczyci się faktem, iż właśnie tutaj urodził się wielki astronom Mikołaj Kopernik, Rada Miasta Torunia postanowiła zgłosić akces Miasta Torunia do aktywnego uczestnictwa w działaniach ONZ i obchodach Międzynarodowego Roku Astronomii' – głosi jej treść. Prezydent Torunia powołał pełnomocnika Macieja Mikołajewskiego, wykładowcę z Centrum Astronomii UMK. Jego zadaniem jest koordynacja wszystkich inicjatyw oraz imprez związanych z obchodami. Organizują je niemal wszystkie instytucje kulturalne Torunia oraz uniwersytet.
Wstępny harmonogram wydarzeń
W maju na festiwalu Probaltica zabrzmi Wielki Astronomiczny Koncert Europejskiej Orkiestry 'Probaltica' i chóru Filharmonii Narodowej. Usłyszymy 'Kosmogonię' Pendereckiego, 'Symfonię Kopernikańską' Góreckiego oraz Symfonię 'De Motu' Kilara. Natomiast w ramach festiwalu teatralnego 'Kontakt' planowany jest spektakl plenerowy w podtoruńskich Piwnicach. Ponadto przez cały rok Muzeum Okręgowe prezentować będzie wszystkie swoje najważniejsze kopernikana.
Obchody MRA 2009 zakończą się 6 grudnia pokazem filmu animowanego 'Gwiazda Mikołaja'. Jest to najnowsza produkcja Bielskiego Studia Filmów Rysunkowych o młodości Kopernika w Toruniu.
Warto wiedzieć, że rok 2009 ma dla astronomii szczególne znaczenie. Przypada w nim 400 rocznica użycia przez Galileusza lunety do oglądania nieba oraz 500 rocznica powstania idei kopernikańskiej. W tym roku minie również 40 lat od pierwszego lądowania człowieka na księżycu. Ludzkość zobaczy też najdłuższe zaćmienie Słońca w XXI w.