Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:52:13

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Galileoskop - teleskop dla każdego

Rok Astronomii GalileoskopPomysł galileoskopu jest uhonorowaniem 400 rocznicy pierwszej obserwacji przeprowadzonej przez Galileusza. Dokonał on rewolucyjnej zmiany w podejściu do badania świata, a szczególnie kosmosu. Ten odległy obszar naszego domu – Wszechświata – był do tej pory, z naszego obecnego punktu widzenie, badany w sposób transcendentny. Niedostępność tego obszaru powodowała, że ludzie co najwyżej używali oczu do badań, a wyciągnięte z tego wnioski były, jak się okazało, dalekie od rzeczywistości. Przeprowadzenie przez Galileusza obserwacji przez swój teleskop zmieniło również wiedzę i poglądy jego samego. Dzisiaj każdy spoglądający przez teleskop również doznaje takiego przeistoczenia. Sama obserwacja teleskopowa naszego Księżyca zmienia nasze wyobrażenia o nim, i nie są to czcze słowa, bo takich sytuacji mam już w swoim doświadczenie nie mało.


Dlatego przy okazji MRA2009 powstała koncepcja zbudowania niedrogiego teleskopu dla każdego. Co to znaczy niedrogiego? Pojęcie to jest bardzo względne i zależne od tego w jakim miejscu świata się znajdujemy, ale mówi się o 30$. Pracę podjęło wiele firm naukowców i ochotników. Z czego powstało rozwiązanie widoczne na zdjęciu poniżej. Daje się ono zmontować samodzielnie. Zamocować na statywie od aparatu lub ramieniu kolegi i już można prowadzić obserwacje. Obserwacje podobne do tych prowadzonych przez Galileusza. Księżyc, Jowisz i jego największe satelity, plamy na Słońcu, Saturn, fazy Wenus i wiele innych. I choć sprzęt ten ma wiele ograniczeń, to pozwoli nam zrozumieć na czym polega obserwacja nieba, jak działa luneta astronomiczna, a może nawet rozbudzi w nas chęć dalszego poznania wszechświata. Jest to bardzo dobry pomysł dla tych którzy pragną zacząć przygodę z astronomią, chcą kupić do obserwacji teleskop, ale nie wiedzą jak dokonać wyboru, bo brak im doświadczenia. To jest właśnie takie doświadczenie.

Galileoskop


Nawet w naszym serwisie znajdziecie Państwo wiele informacji o firmach zajmujących się dostarczaniem sprzętu dla miłośników astronomii i tym początkującym jak i tym bardzo zaawansowanym. Na ich stronach często znajdują się Fora na których użytkownicy sprzętu wyrażają swoje opinie, ale bez pierwszego doświadczenia trudno jest wyciągnąć jakiekolwiek sensowne wnioski.

Powstała również strona na której można składać zamówienia na Galileoskopy (WWW). Zamówienie składa się drogą elektroniczną i nie jest ono wiążące. Chodzi bardziej o określenie skali potrzeb. W Polsce serwis EU-HOU pośredniczy w pozyskiwaniu tych lunet, szczególnie dla szkół. Znajdziecie tam Państwo wiele szczegółów odnośnie tego projektu i jeszcze wielu innych, bo nie jest to jedyny pomysł. W Japonii wdrożono już rozwiązanie, które ma bardzo dobre oceny - WWW.

Galileoskop


U nas nie doczekaliśmy się rozwiązania dla naszego rynku, więc pozostaje nam albo zakup tego pomysłu, albo zakup w jednym ze sklepów internetowych lub w jego przedstawicielstwie w większych miastach. W naszym mieście planowane jest utworzenie Sekcji Astronomicznej przy Centrum Kultury w Pałacu Książęcym. Będzie tam można zdobyć pierwsze doświadczenia i zapoznać się z tym wszystkim co potrzebne jest do prowadzenia obserwacji teleskopowych, i nie tylko, nieba.

A jak nam zabraknie funduszy to możemy skorzystać z jednego z teleskopów internetowych, ale o tym w kolejnym artykule.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,625 unikalne wizyty