Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 21-1-2025 06:17:26

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Oko Cyklopa czyli VLTI i T Zająca

Wydarzenia VLT Nasze oczy zostały uzbrojone w największy teleskop optyczny w historii ludzkości. 100m średnicy, bo tyle liczy sobie stworzony interferometr podczerwony skonstruowany w obserwatorium ESO – Europejskiego Obserwatorium Południowego (na zdjęciu). Przy pomocy tego teleskopu zostały przeprowadzone obserwacje gwiazdy T Zająca. Jest to gwiazda zmienna typu Mira. Gwiazdy te należą do bardzo starych gwiazd, które kiedyś były gwiazdami klasy naszego Słońca. Gwiazda ta kończy swoje paliwo i zaczyna rozpraszać się w postaci odrzucanych obłoków materii. W czasie tych przemian zmienia swoją jasność – pulsuje.


T ZającaRewolucyjność tych obserwacji polega na tym, że do tej pory nie byliśmy w stanie zobaczyć tarczy żadnej gwiazdy. Ze względu na odległości do niech cały czas widzieliśmy je jako obiekty punktowe. Dlatego wykorzystano obecność w jednym miejscu kilku teleskopów i połączono ich siły – w dużym uproszczeniu – przez co osiągnięto ogromną powierzchnię czynną (aperturę) – 100m - raz niespotykaną rozdzielczość na poziomie milisekund łuku. Pozwoliło to na uzyskanie obrazu tarczy gwiazdy o jakości pozwalającej na wyciąganie wniosków obserwacyjnych. Wkoło gwiazdy widać obłok materii w postaci pierścienia, w środku samą T-Leporis (na zdjęciu).

Uzyskany obraz gwiazdy T Leporis ma zaledwie 15 na 15 pikseli, ale kryje się za nim gwiazda o średnicy 100 razy większej niż średnica Słońca. Na uzyskanym obrazie widać w środku powierzchnię gwiazdy a wokół niej przez sferyczną otoczkę materiału wyrzuconego przez gwiazdę. Zdolność rozdzielcza wynosi 4 milisekundy łuku.

Gwiazda T Leporis położona jest 500 lat świetlnych od Słońca. T Leporis pulsuje z okresem 380 dni i rocznie traci tyle materii ile wynosi masa Ziemi. Należy do gwiazd typu Mira Ceti. Są to olbrzymie gwiazdy, charakteryzujące się zmianami jasności, które prawie wyczerpały swoje paliwo do reakcji termojądrowych i tracą masę. Są blisko końca cyklu ewolucji gwiazd i niedługo staną się białymi karłami. Słońce też kiedyś stanie się podobną gwiazdą (za kilka miliardów lat).

Obserwacja tak dalekich i słabych, a do tego otoczonych obłokami gazu obiektów jest bardzo trudno. Pył przesłania gwiazdę, dlatego obserwacje w dużej mierze wykonuje się w podczerwieni. Ponieważ VLTI wykorzystuje kilka teleskopów - prawie wszystkie w obserwatorium - to możliwe było skomponowanie kolorowego obrazu o tak wysokiej jakości. Poniższa animacja pokazuje drogę do T Leporis



Poruszony tu został bardzo ważny problem. Dlaczego tak nam zależy na zaobserwowaniu samych gwiazd, ich tarcz i otoczenia? T Zająca należy do gwiazd, których jest najwięcej we Wszechświecie. Chodzi o zmienność i niestacjonarność gwizd. Można nawet przyjąć twierdzenie, że gwiazd stacjonarnych nie ma. Każda gwiazda jest w jakimś stopniu lub charakterze niestacjonarna. U jadanych objawia się to zmianami jasności, u innych są to zmiany widma gwiazdy. Problem jednak polegał do tej pory na tym, że astronomowie opracowali modele pasujące do charakteru tych zmian. Po wielu latach modele bardzo dobrze się sprawdzały, ale ich ogromna różnorodność, a w niektórych wypadkach pewna niepewność powodowała, że cały czas dążono do uzyskania sprawdzalności tych modeli i zobaczenia na własne oczy jak to z tą gwiazdą jest. To trochę tak jak z odkrywaniem planet pozasłonecznych. Planety zostały odkryte metodami pośrednimi (pierwszą planetę odkrył, przez przypadek, prof. Wolszczan, badając ze swoim zespołem pulsar - pozostałość po supernowej). Dzisiejsze obserwacje przez VLTI umożliwiają badania bezpośrednie, choć to dopiero początki.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,799,555 unikalne wizyty