Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
W dniach od 16 do 28 marca odbędzie się kolejny program badania czystości nieba. Projekt związany jest z oceną zanieczyszczenia nieba światłem pochodzącym ze źle skonstruowanych oświetleń miast. Takie oświetlenie ma nie tylko zły wpływ na obserwacje astronomiczne, ale na naszą przyrodę, oraz efekt globalnego ocieplenia jak również na naszą kieszeń, bo wydajemy pieniądze na oświetlenie, które najczęściej nikomu nie jest specjalnie do niczego potrzebne. Problem stale narasta i naukowcy mówią o tym coraz wyraźniej. Jest to naruszanie równowagi w ekosystemach.
Na Ziemi niewiele jest już miejsc gdzie można zobaczyć takie niebo
W miastach nie ma nocy. Ciemności potrzebują nie tylko ludzie, ale także zwierzęta i rośliny. Prezentowany przez nas film o historii obserwacji teleskopowych, w trakcie naszego Happeningu Keplerowskiego, pokazywał już projekty budowy obserwatoriów optycznych na Księżycu by stworzyć dogodne warunki prowadzenia badań zakłócane na Ziemi również przez nadmierne zaśmiecanie nieba sztucznym światłem z oświetleń miast.
Poniższy film pokazuje jak bardzo ingerujemy tą działalnością w środowisko.