Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:54:16

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

130 urodziny autora E=mc2

Nauka EinsteinDzisiaj mijają kolejne, okrągłe, urodziny wielkiego uczonego. Jego biografię możemy przeczytać w wielu miejscach, przy czym zobaczymy również wiele zdjęć z jego dzieciństwa, młodości i okresu wytężonej pracy naukowej (jak choćby tu Wikipedia). Dlatego nie będę się powtarzał i raczej poświęcę ten artykuł pewnej dyskusji nad istotą sprawy.

Albert Einstein od dzieciństwa był raczej krnąbrnym dzieckiem. Mało brakowało, a zostałby wyrzucony z gimnazjum i już było po naszej Teorii Względności i innych cudownych odkryciach fizyki teoretycznej. Początki jego pracy były raczej takie sobie, ale dzięki pracy w biurze miał czas na rozbudzenie w sobie wielkiego umysłu do wielkich myśli. Trudno powiedzieć, by był wspaniałym człowiekiem. Raczej można mówić o nim coś zupełnie odwrotnego. Z drugiej strony jest przykładem człowieka, który całe swoje życie poświęcił pracy naukowej. Jego rodzina, a szczególnie żony, bardzo to odczuły. Krótko mówiąc nie darzył ich wielką namiętną miłością, lecz jak sam twierdził potrzebował ich do zaspokojenia potrzeb - sprzątanie, gotowanie itd. Brzmi to brutalnie, ale taka była i jest rzeczywistość.

W nagrodę Albert dał ludzkości długo oczekiwana teorię poprawnie opisującą rzeczywistość. Podobnie jak Kopernik, czy Kepler, nie był sam odkrywcą wszystkiego. Jedną z Ciekawostek, jest to, że był słaby z matematyki. Przy czym pojęcie 'slaby', to jest raczej pojęcie bardziej względne niż sama jego teoria. Należy dopowiedzieć, że bez pomocy innych naukowców, którzy dysponowali umiejętnościami i aparatami matematycznymi pozwalającymi na wykonanie odpowiednich obliczeń, nie byłby w stanie sam dojść do celu w niejednym miejscu swojej pracy nad rożnymi etapami tworzenia Teorii Względności.


Obie jego teorie, a przede wszystkim Szczególna Teoria Względności, powstały na podstawie już istniejącej w tym czasie wiedzy. Genialność jego umysłu polegała na innym spojrzeniu na to wszystko i wyciągnięciu właściwych wniosków. Tacy ludzie określani są mianem lokomotyw ludzkości. Bo to dzięki nim dokonywane są tak istotne zmiany jak odkrycie czasoprzestrzeni i poprawny opis otaczających nas zjawisk. Dotychczasowe teorie były cząstkowymi i Einstein do końca swojego życia dążył do stworzenia teorii wszystkiego. Wierzył w jej istnienie. Wierzył w istnienie swego rodzaju unifikacji wszystkich teorii opisujących różnego rodzaju oddziaływania. Z drugiej strony nie dopuszczał myśli, że teoria kwantowa jest poprawna, choć poprawnie opisuję rzeczywistość mikroświata.

Dzisiaj naukowcy dążą do połączenia obu tak różnych teorii - kwantowej i grawitacji. Znane jest już wiele jej szczegółów, ale nadal brakuje kompletnego opisu. Dzisiaj zarówno przy przejściu z mikroświata do makroświata dochodzi do załamania opisów kwantowych, jak od czasów Einsteina dochodzi do załamania teorii grawitacji przy przejściu do opisu mikroświata. Droga do jedności obu teorii jest jeszcze długa. Dzisiejszym prekursorem w stworzeniu teorii uniwersalnej jest Stephen William Hawking, równie niepoprawny w młodości jak Einstein. Może w tym szaleństwie jest jakaś metoda?
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,712 unikalne wizyty