W dniu dzisiejszym (26 marca 2009r.) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu odbyło się spotkanie „Z astronomią na ty”. Spotkanie było inicjatywą Biblioteki z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii obchodzonego w Żaganiu pod hasłem Rok Keplerowski.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież z pierwszej klasy gimnazjum z Tomaszowa – dokładnie
1a i 1d. Kilkanaście osób wraz opiekunami przyjechało do Żagania by wziąć udział w organizowanych zajęciach przez ww. bibliotekę. Takie spotkania młodzieży organizowane są częściej, tym razem jednak zamysł był taki, by spotkanie poświęcić astronomii.
Na spotkaniu Jacek Patka – pasjonata astronomii od wczesnej swojej młodości – zaprezentował szereg zagadnień astronomicznych, w tym strukturę różnych obiektów w kosmosie – od planet, przez mgławice i gromady w Naszej Galaktyce, po obiekty dalekiego kosmosu (galaktyki, kwazary, czarne dziury). Zostały zaprezentowane zdjęcia obiektów, a przy okazji można było wysłuchać opowiadań o stanie wiedzy na ich temat - jak powstały i jak ewoluują. Obraz najlepiej przemawia do człowieka i to jest to co najbardziej przeciętnych ludzi pasjonuje w dzisiejszej astronomii. Dzięki zdobyczom najnowszej techniki, można uzyskać cudownie kolorowe obrazy obiektów znajdujących się czasami na krańcach Wszechświata. Obiekty tak tajemnicze jak czarne dziury nie dają się fotografować i obserwować bezpośrednio, ale w dyskusji pokazaliśmy jak dzisiaj naukowcy starają się je dostrzec i badać.
Nie można było pominąć przynajmniej niektórych zagadnień z historii astronomii. Droga do naukowego poznania otaczającego nasz wszechświata była długo i trudna, a i dzisiaj bywają z tym niekiedy problemy. Człowiek jest jednak w swoim dążeniu do poznania niestrudzony. Wkłada on w nie ogromny wysiłek, często narażając własne życie. Każdy lot w kosmos to podróż pełna niebezpieczeństw. Jak wielkie to ryzyko niech świadczy wspomniany przez nas ostatni lot dwóch promów kosmicznych, pobyt na stacji ISS i ryzyko kolizji czy nierzadko zdarzające się katastrofy i awarie sond kosmicznych. Wszystko to powoduje, że uczymy się pokory i nabieramy dystansu do problemów jakie przychodzi nam rozwiązywać.
W dyskusji nie zabrakło pytań o istnienie życia na innych planetach. Czy jesteśmy sami i kiedy dojdzie do odkrycia i kontaktu z obca cywilizacją? Dzisiaj jesteśmy już bogatsi o wiele doświadczeń. Nie musimy żyć mrzonkami i domysłami. Znamy skalę problemu bezpośredniego odkrycia życia na innej planecie. Jak więc odkryć życie na planetach znajdujących się wokół innych gwiazd? Dzisiaj na orbicie znajduję się teleskop Kepler, który poszuka planet podobnych do Ziemi i zbada wiele innych interesujących nas zagadnień związanych z plantami. Dopiero wtedy możemy sprecyzować sposoby poszukiwań cywilizacji na innych planetach. Przy okazji wspomnieliśmy o naszych wysłannikach w postaci sond Pionier 10 i Voyager 1 i 2. Sondy te znajdują się obecnie poza granicami Układu Słonecznego i na swoich pokładach niosą nasze posłanie.
Tym spotkaniem Rok Astronomii zapadnie w naszej pamięci na pewno na dłużej. Nie musimy stać się astronomami, ale tak jak inni naukowcy dokonują odkryć w naszym imieniu tak też czynią i astronomowie. Dzięki takim spotkaniom możemy poznać ich dokonania oraz swoim zainteresowaniem ich pracą okazać swój szacunek. Są oni nam potrzebni jak piekarz piekący chleb i murarz stawiający dom. Dzisiaj dzięki nam astronomowie dowiedzieli się, że warto poświęcać swoje życie na niestrudzone poszukiwania. Dzięki nim zmieniamy się również i my i nasza rzeczywistość.