Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Już 3 kwietnia możemy wybrać się w podróż astronomiczną podróż dokoła świata. Tak jak za Juliusza Gabriela Verne w dzieciństwie mogłem wędrować dzięki jego książkom, tak dzisiaj dzięki zdobyczom najnowszych technologii możemy zwiedzić miejsca marzeń każdego pasjonaty astronomii, a i zawodowcy będą mieli na co popatrzeć. W ramach projektu 100 godzin z astronomią zostaną zaprezentowane obserwatoria na Ziemi i na orbicie. Ich osiągnięcia, wyposażenie i działania. W ciągu 24 godzin w dniach od 3 kwietnia od godziny 9.00 do 4 kwietnia do godziny 9.00 wg UT (u nas będzie już czas letni więc oglądanie zaczynamy o godzinie 11.00) odbędą się transmisje z kolejnych stacji. Poniżej znajduje się dokładna lista.
Zaprezentowanych zostanie 80 teleskopów z placówek badawczych na całym świecie. Każda placówka ma przeznaczone 20 minut na swoją prezentację. Przy okazji można wziąć udział w dyskusji przez czat dostępny na stronie poniżej.
W razie problemów z naszym okienkiem - zależnie od obciążenia sieci - ten link pozwoli dotrzeć na macierzystą stronę.