Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:45:25

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Wodór, Hel i c2

Nauka synteza jądrowaPodstawą procesów wytwarzania energii w gwiazdach, w tym też i w naszym Słońcu, jest synteza jądrowa. Najogólniej mówiąc, polega ona na łączeniu jednych jąder atomowych w inne. Wszechświat, zgodnie z dzisiejszymi szacunkami naukowców, wypełniony jest głównie wodorem. Na każde 10000 atomów wodoru przypada 1000 atomów helu, 6 atomów tlenu, 1 atom węgla, i jeden atom innych pierwiastków. Dlatego w gwiazdach głównym surowcem syntezy jest wodór, który ulega przemianie w hel.


Ilość energii powstającej w wyniku tej reakcji jest ogromna. Ja ogromna? Skąd się ona bierze? Energia wydzielana w procesie syntezy jądrowej bierze się z utraty masy. Najogólniej biorąc składniki biorące udział w procesie syntezy ważą więcej niż produkty tej reakcji. Np. jeżeli jeden kilogram wodoru – teoretycznie – ulegnie przemianie w hel, to uzyskamy w wyniku tej reakcji 0,993kg helu. Co da 0,7% ubytku masy. Zgodnie ze wzorem Einsteina – E=mc2 - z tego ubytku masy uzyskamy 6,3*1014 dżuli czystej energii, co odpowiada energii tworzonej przy spalaniu 100000 ton węgla.

Skąd aż taka ilość energii? Za wartość odpowiada czynnik c2 czyli 3*108m/s, co daje po podniesieniu do kwadratu liczbę 9*1016(m/s)2. Podobne zjawisko wytwarzania ogromnych ilości energii z przemian jądrowych odkryto przy okazji badania procesów promieniotwórczych radu. W wyniku przemiany promieniotwórczej 1kg pierwiastka promieniotwórczego otrzymujemy 0,999977kg radonu i cząstek alfa oraz ubytek masy na poziomie 0,0023% co odpowiada 0,000023kg. Taka masa zamieniając się w energię daje 2*1012 dżuli – co odpowiada energii 400 ton trotylu.

Nasze Słońce w każdej sekundzie zużywa w procesie syntezy 584 miliony ton wodoru zamieniając go 580 milionów ton helu. Ubytek masy zamieniany jest w energię. Pomimo tej żarłoczności naszej gwiazdy będzie ono wytwarzało energię jeszcze przez miliardy lat ponieważ zawiera w sobie 2*1027 ton wodoru.

Skąd takie ilości wodoru i helu, a z drugiej strony niewielkie ilości innych pierwiastków? Jak okazało się przy badaniu gwiazd, ilość helu jaka powstaje w wyniku syntezy wodory w ich wnętrzach jest znikomo mała w stosunku do tego co obserwujemy we Wszechświecie. Inaczej mówiąc, gwiazdy nie mogły wytworzyć tak dużej ilości helu w swoich wnętrzach. Takie proporcje i ilości pierwiastków powstały w wyniku Wielkiego Wybuchu na początku istnienia Wszechświata. W epoce rekombinacji neutrony zostały uwięzione z protonami w jądra atomowe. Model Wielkiego wybuchu dobrze tłumaczy dlaczego dzisiaj mamy takie ilości pierwiastków a nie inne. W okresie powstania teoretycznych podstaw modelu Wielkiego Wybuchu naukowcy nie potrafili dokonać odpowiednich obserwacji, które potwierdziłyby tą teorię. Kolejne lata obserwacji i konstruowania coraz większych teleskopów oraz coraz bardziej wyrafinowanych detektorów dostarczają kolejnych dowodów na słuszność takiej koncepcji naszej rzeczywistości.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,350 unikalne wizyty