Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:24:08

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Sobotnie spotkanie Sekcji Astronomicznej

Sekcja Astronomiczna Rafał Miłodrowski W dniu 18 kwietnia br. odbyły się kolejne zajęcia sekcji astronomicznej. Zajęcia te z powodów technicznych nie mogły odbyć się w kinie tak planowaliśmy, ale dla tak otwartych ludzi nie stanowi problemu taka zmiana. Jak zwykle na początku zajęć kilka spraw organizacyjnych, w tym rozliczenie składek za kwiecień. Stały punktem zajęć stała się prezentacja książek przez opiekuna sekcji - została zaprezentowana książka 'Obserwujemy nasze niebo' S.R. Brzostkiewicza. Książka nie nowa, ale ze względu na niewielkie nasycenie rynku książkami o tej tematyce, głód czytania trzeba czymś zaspokajać. Książka jest stale na czasie, bo kierowana jest do takich miłośników jak my. Dzięki niej można zdobyć wiedzę jak prowadzić obserwacje nieba oraz jak wyciągać wnioski ze swoich obserwacji. Przy okazji wszyscy dowiedzieli się dlaczego potrzebna jest znajomość nieba (najważniejsze obiekty, gwiazdozbiory, orientacja między nimi) oraz jak prowadzić podstawowe notatki z każdego wyjścia w teren.


Kastor Aby osiągnąć podstawową umiejętność orientacji przećwiczyliśmy posługiwanie się Obrotową mapą nieba. Dzięki temu każdy z nas już przed wyjściem na dwór wie gdzie znajdują się jaki gwiazdozbiory i najjaśniejsze gwiazdy. Wiedząc gdzie znajdują się planety jesteśmy w stanie je szybko odszukać i śledzić z dnia na dzień jak zmieniają się i ich położenia. Systematyczność obserwacji okazuje się najważniejsza, a z drugiej strony jest to najłatwiejsza szkoła nauki nieba.

Każdy z nas zakłada notatnik obserwacji. W tym tygodniu zamówimy dla członków sekcji Obrotowe mapy nieba i każdy zostanie wyposażony w podstawowe narzędzia badawcze. Pan Jacek zdradził nam tajemnicę jak oświetlać sobie mapę na nocnych wojażach. Jedyne czego potrzebujemy to czasu by opanować te tysiące gwiazd nad naszymi głowami.

W czasie niepogody wykorzystamy zaprezentowany na zajęciach program typu planetarium 'Stelarium 10.02'. Program ten nie tylko pomoże nam w nauce nieba, ale pozwala cofnąć się w dowolny okres czasu i zobaczyć jak wyglądało niebo np. w roku -35 p.n.e., lub za 1500 lat, albo jutro. Możemy też zobaczyć układ gwiazd i planet ze Słońca, z Marsa itd. Okazał się ona bardzo pożytecznym narzędziem. Teraz już nie będziemy przesiadywać przed komputerem bawiąc się grami, ale będziemy mogli się uczyć i miło spędzać czas. Nasze Bliźniaki już nieźle znają ten program, teraz znamy go wszyscy. Na kolejnych zajęciach poznamy kolejne programy oraz pakiet oprogramowania na Linuksie AstroKnoppix.

Krzysiek pokazał nam swoją lunetę, która przyniósł by dowiedzieć się czy może nią obserwować Księżyc. Jak się okazało, w ramach wiosennych porządków została ona przez niego na nowo odkryta w domu. Choć przyrząd jego ma niewielkie parametry optyczne, to jednak jest to jego zaleta. dzięki temu bez przeszkód może obserwować Księżyc, a spoglądając na gwiazdy nie zostanie przytłoczony ich ogromną ilością. Teleskopy pozwalają bowiem zobaczyć dużo więcej gwiazd niż gołym okiem, co powoduje, że na początku bardzo trudno jest nam odnaleźć właściwe obiekty do obserwacji.

W nadchodzącym tygodniu wdrażamy kolejny element naszego programu - współpraca z Izbą Keplera w Żaganiu. W ramach wymiany wystaw rozpoczyna się opracowanie ekspozycji z naszej Izby do wystawienia w Olsztyńskim Planetarium. W ramach współpracy wystawa pt. '50 lat eksploracji kosmosu' zostanie przesłana do nas i wystawiona w Pałacu a następnie do końca roku w Muzeum Żagańskim. Wystawa o Keplerze zostanie przygotowana na podstawie ekspozycji znajdującej się w Izbie na Runku. Kolejnym przedsięwzięciem rozwijanym przez członków sekcji będzie organizowanie pokazów nieba - Żagańskie spotkania przy teleskopie. Pierwsze spotkanie odbędzie się w Parku Pałacowym. Za uprzejmością Dyrekcji Muzeum zostanie udostępniony teleskop astronomiczny - refraktor - przy pomocy którego będzie można obserwować, Księżyc, planety Układu Słonecznego, galaktyki i mgławice. Pokazy organizowane będą z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii i Roku Keplerowskiego w Żaganiu. Na wszystkie pokazy wstęp jest wolny. Kolejne pokazy będą organizowane na terenie Muzeum przy ul. Lotników Alianckich. Tam są zdecydowanie lepsze warunki do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Przygotujemy stanowisko obserwacyjne. A na naszej stronie będą umieszczane informacje o organizowanych pokazach. Terminy są uwarunkowane warunkami pogodowymi i względami organizacyjnymi. Pokazy nieba będą organizowane do końca roku, i jeśli będą się cieszyć popularnością, to będziemy je kontynuować dalej.

Instruktor Natomiast w ciągu dnia, w okresie tzw. majówki, planujemy pokaz filmów o tematyce astronomicznej. Prezentacje będą prowadzone w naszym Kinie w Centrum Kultury. Przynajmniej takie mamy plany, a czy dojdzie do realizacji, to tylko zależy od chętnych uczestników - mieszkańców Żagania i okolic.

Spotkanie zakończyło się wyświetleniem filmu z serii 'Kosmos' o powstawaniu i ewolucji gwiazd. Biorąc jednak pod uwagę ogromny pociąg do wiedzy wszystkich uczestników zajęć, rozpętała się wręcz dyskusja na tematy przedstawiane w filmie. Tak to jest jak filmu nie ogląda się w kinie, tylko ... Posypały się pytania: dlaczego wszystkie gwiazdy i planety są okrągłe?, jak powstają pierwiastki w reakcjach jądrowych w gwiazdach?, czy istnieją pierwiastki których nie ma na Ziemi?, co się stanie jak zderzą się galaktyki?, czy czarne dziury mogą być bardzo bardzo małe?, co się stanie jak czarne dziury się połączą?, i jeszcze wiele innych. Niech się jednak nikt nie obawia tych pytań i zadających je. To są i dzieci z trzeciej klasy szkoły podstawowej, i prawie gimnazjaliści oraz dorośli. Wynikają z ciekawości świata i kosmosu. Ciężko jest jednak czekać aż zdobędziemy wiele innej wiedzy, która pozwoli nam zrozumieć to co trapi nas już dzisiaj. Każdy z uczestników spotkania otrzymał kopię filmu Eyes on the skies' o 400-tu latach historii obserwacji teleskopowych prowadzonych przez człowieka.

Wniosek jest jeden. Na spotkaniach nie da się dowiedzieć wszystkiego. Musimy chodzić do szkoły i uczyć się wszystkiego, nie tylko astronomii. Musimy sami czytać książki i spotykać się z sobą, by rozwinąć swoje talenty naukowe. Dzisiaj jest to nauka przez małe 'n', ale w dalszym naszym życiu stanie się ona nauką przez wielkie 'N'. Musimy tylko być cierpliwi i konsekwentnie dążyć do celu, bez względu na to ile nocy przyjdzie nam spędzić nad mapami, książkami i pod pełnym gwiazd niebem.

Trzy godziny minęły szybko. Chciałoby się tyle jeszcze zrobić i powiedzieć. Następne spotkanie za tydzień w sobotę 25 kwietnia o godzinie 21.00.Godzina wyjątkowa bo planujemy zorganizować pokaz nieba z użyciem teleskopu. Trzeba się będzie ciepło ubrać, bo wieczory i noce jeszcze chłodne. A być może spotkamy się jeszcze w środku tygodnia.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,950 unikalne wizyty