Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:29:30

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Astro-Upominek dla Sekcji Astronomicznej

Sekcja Astronomiczna teleskop W dniu wczorajszym – 22 kwietnia 2009r., czwartek – został udostępniony przez Izbę Keplera Sekcji Astronomicznej refraktor apochromatyczny. Ponieważ pomału młodzi adepci sztuki astronomicznej w naszej sekcji doskonalą swoje umiejętności, chcemy w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii i Obchodzonego w jej ramach w Żaganiu Roku Keplerowskiego zorganizować pokazy nieba. Oczywiście niebo każdy jest w stanie obserwować sam, ale jak się okazuje, patrzeć i patrzeć to nie to samo. Patrzeć i zobaczyć to wielka sztuka, czego dowiedli wszyscy astronomowie w naszych dziejach.

Chcemy swoimi działaniami zachęcić wszystkich, by patrząc w niebo za dnia czy też w nocy potrafili dostrzec to co tam można zobaczyć. Będziemy podążać szlakiem wielkich astronomów – Galileusza, Kopernika, Keplera i wielu innych – by zrozumieć złożoność Wszechświata i jego piękno. Sięgamy gwiazd, wypełniamy nasze umysły wiedzą i będziemy tym dzielić się z innymi.


W zajęciach naszej sekcji uczestniczymy z wielu różnych powodów i każdy z nasz ma swoje. Jedni chcą zrozumieć istotę czasoprzestrzeni, inni zobaczyć piękno najdalszych obiektów dostępnych człowiekowi, jeszcze inni chcą badać „spadające gwiazdy” czy tranzyty księżyców galileuszowych Jowisza. To właśnie ta różnorodność zainteresowań powoduje jeszcze większą naszą ciekawość świata. Nasze, na swój sposób, szalone dyskusje na sobotnich spotkaniach, to wspaniałe przeżycia, które niosą ze sobą rozwój i postęp nas samych.

Teleskop, który wypożyczaliśmy do obserwacji, to apochromat. Jest to rodzaj wysokiej klasy refraktora, w którym układ optyczny pozbawiony jest prawie całkowicie wad optycznych typu aberracja chromatyczna i sferyczna. Daje to możliwość obserwowania w całym polu widzenia optyki wyraźnych obrazów gwiazd i innych obiektów, oraz korzystania z dużej jasność teleskopu. To dzięki takiej konstrukcji można uzyskać krótką ogniskową obiektywu i dzięki temu dużą jasność układu, co pozwala na obserwacje galaktyk i mgławic. Te obiekty w zasadzie są poza zasięgiem innych konstrukcji refraktorów i zawarowane są dla teleskopów zwierciadlanych, które mając dużo większe średnice zwierciadeł mają większą jasność i można dzięki temu zobaczyć tak słabo świecące obiekty.

Dla zainteresowanych: choć galaktyki zawierają w sobie miliardy gwiazd, to jednak znajdują się tak daleko od nas, że ich jasność widoma jest bardzo niewielka. Na przykład do Mgławicy Andromedy, którą notabene można zobaczyć nawet okiem nieuzbrojonym, jest 2,52 miliona lat świetlnych, a do najbliższej gwiazdy Ziemi – po Słońcu - Proximy Centaura tylko 4,24 roku świetlnego. I choć Andromeda wysyła dużo więcej światła, to odległość do niej powoduje, że trudniej jest ja obserwować bez przyrządów. My jednak dysponujemy sprzętem, który pozwoli nam na obserwacje bardzo wielu galaktyk, a planety naszego układu słonecznego będzie można obserwować ze szczegółami powierzchni. Teleskop jest wyposażony w montaż paralaktyczny pozwalający na dokładne śledzenie ciał niebieskich gdy one będą się przemieszczać z ruchem sfery niebieskiej. Całość jest posadowiona na wygodnym statywie, co pozwala na jego przemieszczanie w różne miejsca. Proszę się wiec nie zdziwić jak kolejne spotkania będą się odbywały na peryferiach naszego miasta, tam gdzie jest tak ciemno w nocy, że światło gwiazd jest wyraźne jak nigdzie indziej.

A to jeszcze nie koniec naszych możliwości. Wiedzę i umiejętności astronomiczne zdobywa się całymi latami. Trzeba pamiętać, że oprócz astronomii, chodzimy do szkoły, pracujemy i robimy wiele innych ważnych rzeczy w życiu. Ale jeśli astronomia będzie się miała w nas przerodzić w coś poważnego – zostanie naukowcem – to ten czas jest nam niezbędny by dogonić tych którzy są na czele tej sztafety. To w tych młodych ludziach znajduje się potencjał, który przejmie pałeczkę po największych umysłach tego świata, trzeba tylko dać im szansę i to już teraz, by nie przegapić możliwości.

Na wszystkie „Żagańskie Spotkania przy Teleskopie” wstęp jest wolny. Jedyne co trzeba sobie zorganizować to dotarcie do nas. Na naszej stronie będą się znajdowały informacje gdzie w danym dniu będą prowadzone obserwacje. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z nami – telefoniczny, mailowy lub GG. Już teraz wszystkich zapraszamy i życzymy miłych wrażeń.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,013 unikalne wizyty