Dzięki pracy i staraniom astronomów z
Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie oraz miłośnikom astronomii Sekcji Astronomicznej z Żagania został utworzony pierwszy Tunel Czasoprzestrzenny między naszymi miastami – Olsztynem i Żaganiem.
W ramach
Międzynarodowego Roku Astronomii została na początku tego roku nawiązana współpraca pomiędzy wieloletnim popularyzatorem astronomii w postaci Planetarium i naszymi miłośnikami astronomii. Na początku tego roku w Olsztynie odbywała się inauguracja MRA2009 n której prezentowane były filmy o historii odkryć astronomii, prelekcje i spotkania. Odległość uniemożliwiała nam spotkanie bezpośrednie, ale otwartość
Pana Bogusława Kuleszy i chęć działania w celu popularyzacji astronomii zaowocowała w pierwszej kolejności przekazaniem nam spolszczonych wersji filmów (były one prezentowane w czasie otwarcia Roku Keplerowskiego –ferie zimowe w Centrum Kultury).
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zajmuję się popularyzacją nauki i wiedzy od wielu wielu lat. W ramach niespotykanego gestu ze strony Olsztyna została nam udostępniona wystawa popularnonaukowa pt.
„50 LAT EKSPLORACJI KOSMOSU”. Jest to jedna z kilku wystaw znajdujących się na terenie planetarium. Wśród eksponatów znajdują się tam również repliki instrumentów badawczych z wczesnych lat astronomii, oraz meteoryty. Ponieważ nie każdy jest w stanie dotrzeć tak daleko, a ci którzy dotrą do Olsztyna warto by wiedzieli jak ciekawe może być poświęcenie choć części czasu na spotkanie w tym niesamowitym miejscu.
Wystawa będzie u nas do końca tego roku - 2009. wystawiona zostanie w Centrum Kultury – Pałacu Książęcym w Żaganiu. Wstęp na wystawę jest wolny, można ją zwiedzać w dowolnym czasie, kiedy tylko pałac jest otwarty. W ramach „Majówki” będzie można wziąć udział w zwiedzaniu Pałacu, a przy okazji posłuchać kilku słów na temat wystawy i naszych związków z astronomią, oraz związków człowieka z kosmosem. Wbrew wszelkiemu mniemaniu mamy z nim więcej wspólnego niż nam się wydaje, czasami tylko w codziennej gonitwie, natłoku zadań i problemów nie mamy czasu się zatrzymać i poświecić krótką chwilę pięknu które nas otacza.
Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się
29 kwietnia 2009r. Tego samego dnia w Pałacu Książęcym odbywać się będzie „Kepleriada” organizowana przez Zespół Szkól nr 2 – Gimnazjum im Johannesa Keplera. W ramach tej imprezy odbędzie się nie tylko konkurs dla młodzież, ale również spotkanie z Dyrektorem Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr. hab. Januszem Gilem. Jak zwykle po spotkaniach z Panem Profesorem spodziewamy się ciekawego wykłady na tematy ekscytujące astronomów. Może Wielki zderzasz hadronów i poszukiwanie początków wszechświata, może teoria strun, pulsary i czarne dziury … na pewno się nie zawiedziemy.