Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:35:44

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Powstał pierwszy tunel czasoprzestrzenny

Żagań-M.R.A. wystawa Dzięki pracy i staraniom astronomów z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie oraz miłośnikom astronomii Sekcji Astronomicznej z Żagania został utworzony pierwszy Tunel Czasoprzestrzenny między naszymi miastami – Olsztynem i Żaganiem.

W ramach Międzynarodowego Roku Astronomii została na początku tego roku nawiązana współpraca pomiędzy wieloletnim popularyzatorem astronomii w postaci Planetarium i naszymi miłośnikami astronomii. Na początku tego roku w Olsztynie odbywała się inauguracja MRA2009 n której prezentowane były filmy o historii odkryć astronomii, prelekcje i spotkania. Odległość uniemożliwiała nam spotkanie bezpośrednie, ale otwartość Pana Bogusława Kuleszy i chęć działania w celu popularyzacji astronomii zaowocowała w pierwszej kolejności przekazaniem nam spolszczonych wersji filmów (były one prezentowane w czasie otwarcia Roku Keplerowskiego –ferie zimowe w Centrum Kultury).


Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zajmuję się popularyzacją nauki i wiedzy od wielu wielu lat. W ramach niespotykanego gestu ze strony Olsztyna została nam udostępniona wystawa popularnonaukowa pt. „50 LAT EKSPLORACJI KOSMOSU”. Jest to jedna z kilku wystaw znajdujących się na terenie planetarium. Wśród eksponatów znajdują się tam również repliki instrumentów badawczych z wczesnych lat astronomii, oraz meteoryty. Ponieważ nie każdy jest w stanie dotrzeć tak daleko, a ci którzy dotrą do Olsztyna warto by wiedzieli jak ciekawe może być poświęcenie choć części czasu na spotkanie w tym niesamowitym miejscu.

Wystawa będzie u nas do końca tego roku - 2009. wystawiona zostanie w Centrum Kultury – Pałacu Książęcym w Żaganiu. Wstęp na wystawę jest wolny, można ją zwiedzać w dowolnym czasie, kiedy tylko pałac jest otwarty. W ramach „Majówki” będzie można wziąć udział w zwiedzaniu Pałacu, a przy okazji posłuchać kilku słów na temat wystawy i naszych związków z astronomią, oraz związków człowieka z kosmosem. Wbrew wszelkiemu mniemaniu mamy z nim więcej wspólnego niż nam się wydaje, czasami tylko w codziennej gonitwie, natłoku zadań i problemów nie mamy czasu się zatrzymać i poświecić krótką chwilę pięknu które nas otacza.

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 29 kwietnia 2009r. Tego samego dnia w Pałacu Książęcym odbywać się będzie „Kepleriada” organizowana przez Zespół Szkól nr 2 – Gimnazjum im Johannesa Keplera. W ramach tej imprezy odbędzie się nie tylko konkurs dla młodzież, ale również spotkanie z Dyrektorem Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr. hab. Januszem Gilem. Jak zwykle po spotkaniach z Panem Profesorem spodziewamy się ciekawego wykłady na tematy ekscytujące astronomów. Może Wielki zderzasz hadronów i poszukiwanie początków wszechświata, może teoria strun, pulsary i czarne dziury … na pewno się nie zawiedziemy.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,272 unikalne wizyty