Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Na panującą niepogodę i przygnębiające samopoczucie polecamy wszystkim programy popularnonaukowe o tematyce astronomicznej. Poniżej kilka propozycji na nadchodzący tydzień.
Discovery Science
9 maja 2009r. - sobota
6.00 i 21.00 ZROZUMIEĆ ASTEROIDY I KOMETY (Understanding: Asteroids and Comets) - film dokumentalny. Wszystko o krążących w kosmosie planetoidach. Analiza katastroficznych teorii o zderzeniach komet z Ziemią. Pierwsze w historii lądowanie statku kosmicznego na asteroidzie Eros.
19.00 KOSMICZNE MISJE NASA: NA PODBÓJ KOSMOSU (NASA's Greatest Missions) - serial dokumentalny. Człowiek okrążył Ziemię, spacerował w kosmosie, przesiadał się z jednego statku kosmicznego do drugiego i spędził trzy dni w odległych rejonach przestrzeni kosmicznej. Co dalej?
DISCOVERY CHANNEL
6 maja 2009r. - środa
09.00 PRAWDA CZY FAŁSZ - POGROMCY MITÓW: LĄDOWANIE NA KSIĘŻYCU (MythBusters) - serial dokumentalny. Zespół pogromców mitów tym razem poddaje wnikliwej analizie jedną z najbardziej znanych teorii konspiracyjnych. Chcą uściślić, czy Neil Armstrong faktycznie postawił nogę na Księżycu w 1969 roku, czy jest to może mistyfikacja NASA.