Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Pod linkiem Zagadka nr 4 znajdziemy pytanie sprzed miesiąca. A dzisiaj udzielę odpowiedzi na to pytanie. Bo jak się okazuje już przed Kopernikiem Arystarch z Samos wykazywał, że planety krążą wokół Słońca, a nie odwrotnie.
Obserwując meteoryty, a dokładnie ich częstotliwość w ciągu nocy, można zauważyć, że wieczorem meteorytów widać stosunkowo mniej niż nad ranem. Poniższy rysunek pokazuje czym to jest uwarunkowane. Kiedy wieczorem obserwujemy 'spadające gwiazdy' to widzimy tyl;ko te które doganiają Ziemię poruszającą się po orbicie wokół Słońca. Meteory maja wtedy mniejszą prędkość względną. Stąd słabiej świecą i dolatuje ich do atmosfery mniej.
Ale nad ranem niebo nad nami porusza się w kierunku nadlatujących meteorów i stąd jest ich więcej. Nawet te najwolniejsze dotrą do górnych warstw atmosfery i wywołają efekty świetlne.