Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Wychodzimy wieczorem na spacer. Widok mamy aż po sam horyzont. Szczególnie pięknie widać to gdy jesteśmy nad morzem. Któż wtedy nie spaceruje wieczorami i nie podziwia tego pięknego widoku?
Kiedy nadchodzi ranek, to po takim wieczornym spacerze nie za bardzo chce nam się wstawać, tym bardziej, że nie musimy się nigdzie śpieszyć. Mamy wolny dzień, może nawet wakacje. Wstajemy gdy Słonko jest już całkiem wysoko na niebie. I okazuje się, że niebo jest niebieskie, bo mamy piękny Słoneczny dzień.
Za oba te efekty odpowiedzialne jest jedno zjawisko fizyczne. Ale my mamy astronomiczne zadanie. Zadanie polega na udzieleniu odpowiedzi o jakie zjawisko chodzi? Należy podać jego nazwę i wyjaśnić krótko jak wywołuje ono tak różne efekty - raz niebo jest czerwone, a raz niebieskie.