Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:41:20

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Czy wiesz, że starożytni mieli już komputery?

IT sprzęt Mechanizm z AntikytheryDzisiaj w olsztyńskim planetarium zostanie otwarta wystawa, na której będzie okazja zobaczyć jak wyglądał i działał starożytny grecki mechanizm służący do obliczeń astronomicznych. W ramach otwarcia odbędzie się wykład na temat historii i działania mechanizmu.

Mechanizm z Antikythery został znaleziony we wraku rzymskiego statku handlowego w pobliżu jednej z greckich wysp, od której otrzymał nazwę. Znaleziono go razem z innymi starożytnymi przedmiotami. Wrak statku został odkryty w roku 1900, a rok później wydobyto przedmioty. Badania naukowców pozwoliły ustalić do czego służył tajemniczy mechanizm.


Był to starożytny 'komputer' służący do wykonywania skomplikowanych obliczeń astronomicznych. Pozwalał m.in. na przeliczenia dat między różnymi kalendarzami, ustalanie dat festiwali, pozycji Słońca i Księżyca oraz być może niektórych planet, faz Księżyca, zaćmień Słońca, a także wschodów i zachodów wybranych gwiazd.

Powstanie obiektu datowane jest na lata około 150-100 p.n.e. Być może używał go słynny grecki astronom Hipparch lub ktoś z jego uczniów.

Na wystawie zaprezentowany będzie współczesny model mechanizmu oraz symulacje komputerowe ilustrujące jego działanie. W ramach otwarcia wystawy wykład wygłosi prof. Xenophon Moussas z National and Kapodistrian University of Athens, który przez wiele lat badał mechanizm.



Mechanizm z Antikythery, czyli dwie tarcze z brązu pierwotnie połączone kilkudziesięcioma kołami zębatymi, pochodzi z I w. p.n.e. Został odnaleziony na początku XX wieku przez greckich poławiaczy gąbek, którzy penetrowali wrak rzymskiego statku zatopionego u wybrzeży malutkiej wyspy Antikythery (stąd nazwa zabytku). Musiało minąć sto lat, by uczeni odcyfrowali inskrypcje rozmieszczone na tarczach urządzenia. Dwa lata temu okazało się, że skomplikowany obiekt umożliwiał m.in. przewidywanie położenia Słońca i Księżyca oraz sprawdzał się w roli precyzyjnego kalendarza. 'Tak skomplikowanej konstrukcji nie stworzono przez następne 1000 lat' - twierdzi prof. Mike Edmunds, astronom z Cardiff University.

Znamy sekret antycznego komputera:
Zegar wskazywał m.in daty i miejsca igrzysk sportowych
Zegar wskazywał m.in daty i miejsca igrzysk sportowych
Zegar wskazywał m.in daty i miejsca igrzysk sportowych

Czy to jednak koniec tajemnic antycznego kalkulatora? Zespół dr Tony’ego Freetha, jednego z autorów pracy w numerze 'Nature', był zdania, że tak nie jest. Naukowcy ponownie przebadali zachowane fragmenty urządzenia, wykorzystując tomograf komputerowy wysokiej rozdzielczości. I wtedy wyszła na jaw niespodzianka. Okazało się, że wokół jednej z tarcz znajdujących się na tylnej ściance zegara znajdowały się niedostrzeżone wcześniej inskrypcje z nazwami miejsc, gdzie w czteroletnim cyklu odbywały się starogreckie igrzyska sportowe.

To jednak nie wszystko - naukowcom udało się także po raz pierwszy odczytać nazwy miesięcy wyryte na dużej tylnej tarczy. Nazwy te pokrywały się z nazewnictwem miesięcy mieszkańców Koryntu. Zdaniem autorów artykułu wskazuje to na to, że jednym z możliwych miejsc pochodzenia zegara są Syrakuzy, miasto na Sycylii, które w czasach starożytnej Grecji było koryncką kolonią. 'Niektórzy mogą pospiesznie wyciągać wnioski, że urządzenie zbudował mieszkający w Syrakuzach Archimedes' - zauważa prof. Aleksander Jones z nowojorskiego Institute for the Study of Ancient World. Jednak jest niemal pewne, że mechanizm powstał kilkadziesiąt lat po śmierci uczonego.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,365 unikalne wizyty