Czyli jak powstał nasz Układ Słoneczny
W dniu 12 maja 2009r. odbyło się już drugie spotkanie W roku Keplerowskim z młodzieżą organizowane przez Bibliotekę Miejską w Żaganiu. Jak poprzednim razem, tak i teraz dopisała obecność młodych ludzi z
Gimnazjum nr 1 w Żaganiu. Poznali oni w ramach spotkania obecny stan wiedzy i przyjęte modele powstania naszego Układu Słonecznego, poszczególnych planet i niektórych księżyców planet. Spotkanie zostało wzbogacone o filmy i prezentację multimedialną a prelekcję przygotował wieloletni pasjonata astronomii
Jacek Patka.
Droga nie była łatwa, bo początek naszego układu miał miejsce gdzieś w dalekiej przeszłości - około 4,5 mld lat - i w obłoku wodoru i helu. Jego powstanie zapoczątkowała gwiazda supernowa, dzięki której my mogliśmy powstać ze związków węgla, a damy naszych serc mogą zdobić się złotem pochodzącym z agonalnego aktu tej gwiazdy.
Dzięki takiemu zdarzeniu rozpoczął się długi proces powstawania planet. Proces bardzo złożony, ale w końcowym efekcie dający niepowtarzalny stan każdej planety. Od skalistych planet typu ziemskiego, po gazowe giganty. Całość ulegała w czasie tego długiego procesu ciągłym zmianom i przemieszczeniom w przestrzeni przez co dzisiaj wygląd układu jest zupełnie odmienny do tego co można by było zobaczyć na początku.
Mając to wszystko na względzie nie sposób było pominąć istnienia niespotykanych światów księżyców planet. Światów zaskakujących swoimi kolorami - Io - rozmiarami - Ganimedes - czy też istnieniem atmosfery i jezior metanu - Tytan.
Nasza wiedza o powstaniu tych małych ciał nie zawsze była tak kompletna jak obecnie. Przedstawiony film pokazał, że jeszcze w niedalekiej przeszłości więcej było domysłów niż faktycznej wiedzy. Dzisiaj jednak staramy się do tych spraw podchodzić inaczej. Dysponujemy innymi aparatami badawczymi, a nasze teorie potrafimy miarodajnie sprawdzać i podróżując do tych zaczarowanych miejsc potrafimy szukać rozwiązań problemów i odpowiedzi na dręczące nas pytania.
Poznaliśmy siłę grawitacji i zrozumieliśmy podstawy powstawania energii w Słońcu, a przede wszystkim zrozumieliśmy jak to dla nas ludzi na Ziemi jest ważne. Dzisiaj wiemy już nie tylko jak, ale również dlaczego. I choć nadal nie znamy odpowiedzi na wszystkie pytania, a może nawet znamy więcej pytań niż odpowiedzi, to jednak droga nasza staje się ciekawsza, a zdolność poznania jest niewyobrażalnie większa niż kiedykolwiek.
Być może dzięki temu Rokowi Astronowi zdobędziemy nowe spojrzenie na otaczający nasz Wszechświat, a na pewno zdobędziemy nowe doświadczenia i przeżyjemy niespotykane przygody.