Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Czyli koniunkcja Jowisza z Księżycem - tylko dla rannych ptaszków
17 maja około 8:00 nastąpi koniunkcja Jowisza i Księżyca. Ciała niebieskie znajdą się na niebie zaledwie 2 stopnie od siebie. W związku z tym, że złączenie wypada w dzień, zachęcamy do prowadzenia obserwacji kilka godzin wcześniej, w czasie niedzielnego świtu.
W centralnej Polsce Słońce wzejdzie tego dnia około 4:45. Obserwacje należy więc zaplanować w taki sposób, aby zakończyć je mniej więcej godzinę wcześniej.
O 3:45 Jowisza i Księżyc odnajdziemy około 14 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem, w gwiazdozbiorze Lwa. Blask planety to -2,3 magnitudo, a kwadra Księżyca 52 procent (zmniejszająca się).
W tym samym rejonie nieba, niecały stopień od Jowisza znajduje się jeszcze jedna planeta - Neptun. Jednak próby dostrzeżenia obiektu o jasności +7,9 magnitudo na tle porannej zorzy będą raczej skazane na niepowodzenie. 27 maja najdalsza planeta Układu Słonecznego zbliży się do największej na około 0,4 stopnia. Jednak jej obserwacja nadal będzie niemożliwa.