W sobotę 23 maja 2009r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr w Żaganiu odbył się coroczny festyn. Tegoroczny odbył się z astronomicznym akcentem. W trakcie festynu można było zwiedzać Układ Słoneczny. Oprowadzał po nim Bartłomiej Patka. Można było nie tylko dowiedzieć się wielu ciekawych szczegółów o planetach, ale również zobaczyć Słońce i planety wykonane w skali – dokładnie pomniejszone prawie 2 miliardy razy. Całe przedsięwzięcie było wspierane przez Nasza sekcję astronomiczną działającą przy S.T. w C.T. w Żaganiu. Szkoła ta ma już wieloletnie tradycje w budowaniu przez uczniów różnych wariantów modeli Układu Słonecznego o czym już pisaliśmy. Ten przedstawiany na festynie został wykonany jako pomoc dydaktyczna na kolejne lata nauczania przedmiotu przyroda w tej szkole, dlatego starano się tak dokładnie zachować wszystkie szczegóły. Planety są wykonane z wielką starannością o szczegóły związane z rozmiarami i barwami. Model docelowo rozstawiany jest na trasie o długości 2,5 km.
Kolejną atrakcją dnia i wieczoru była możliwość prowadzenia obserwacji Słońca przez teleskop astronomiczny. Teleskop został wyposażony przez Jacka Patkę – opiekuna sekcji – w specjalne filtry słoneczne wykonane z folii mylarowej. Dzięki temu można było bezpiecznie obserwować tarczę Słońca. Przy okazji można się było dowiedzieć wielu szczegółów o budowie naszej gwiazdy, o jej aktywności, która obecnie jest szczególnie niska – wręcz jej brak – choć powinna być już na średnim poziomie. Na tarczy powinno się znajdować około 50 plam. Przedstawione było wiele ciekawostek z życia gwiazdy. Jak wpływ na naszą Ziemię promieniowania słonecznego, wybuchów na Słońcu, rozbłysków, szczegółów dotyczących czarnych plam i ich natury, znikania milionów ton masy każdej sekundzie świecenia Słońca. Możliwość obserwacji cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, co przekonuje nas o potrzebie organizowania tego typu imprez.
Wieczorem, po zachodzie Słońca, można było obserwować planetę Saturn wraz z jego pierścieniami i drugim co do wielkości w Układzie Słonecznym księżycem Tytanem, na którym jako jedynym znajdują się zbiorniki ciekłego metanu, a on sam posiada dość gęstą atmosferę. Planeta jest ustawiona do Ziemi krawędzią swoich pierścieni, przez co wygląda jakby przecięta na pół. Obraz planety wprawiał wszystkich w niesamowity zachwyt. Każdy mógł samodzielnie sterować teleskopem, ponieważ duże powiększenie powodowało, że planeta szybko „uciekała” z pola widzenia przyrządu.
Dzień wcześniej organizowany był podobny pokaz przy okazji „Nocy muzeów”. Niestety silna burza i jeszcze mocniejszy deszcz przekreślił możliwości prowadzenia obserwacji. Nic jednak nie jest stracone. Takie pokazy będziemy nadal organizować, po to by naszym mieszkańcom przybliżyć niebo i cały Wszechświat jak najbliżej.
Więcej zdjęć w naszej galerii –
pokazy nieba 23 maja 2009r.