Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Dodatkowe panele słoneczne niedawno zainstalowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dostarczają obserwatorom nocnego nieba wizualnych wrażeń...
Odkąd zainstalowano panele mające dostarczać energii powiększanej stacji, wzrosła liczba raportów od miłośników obserwacji odnośnie nieprzewidywalnego, nagłego pojaśnienia stacji, o kilka wielkości gwiazdowych. Ponad 740 metrów kwadratowych odblaskowego materiału sprawia, że cały proces przypomina wyglądem błysk Iridium, czyli odbicie światła słonecznego od paneli satelity telekomunikacyjnego. Jest to dodatkowa gratka dla nocnych obserwatorów, gdyż moment w którym ISS obróci się w sprzyjający dla nas sposób nie jest obecnie przewidywalny. W najlepszym razie jasność ISS może wzrosnąć nawet do -8 magnitudo, tzn. jest wtedy około dwadzieścia pięć razy jaśniejsza od Wenus!
Zachęcamy wszystkich do tych prostych obserwacji a na naszej stronie regularnie umieszczamy wiadomości o widoczności stacji nad Żaganiem.