Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 15-1-2025 13:51:15

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Żagań z Kosmosu !!!

Astrofotografia żagańCiemne niebo. Marzenie każdego obserwatora Kosmosu. Wiele miast na świecie ma problem z zanieczyszczeniem światłem miejski nieba. Największym problemem takie zanieczyszczenie jest dla miast w okolicach, których powstały wiele lat temu obserwatoria astronomiczne. Pomimo wszelkich starań naukowców nie udało się uchronić tych ośrodków badawczych przed niewłaściwym rozwojem urbanistycznym miast. Zdjęcie obok pokazuje jak wielki to problem w skali nawet naszego regionu. Zdjęcie pokazuje Żagań i Żary sfotografowane w nocy przez satelity NASA. Obraz mówi sam za siebie. Ogromne ilości świtała widoczne nawet z kosmosu. Kiedy przyjrzymy się kolejnym miastom na tym zdjęciu problem ten nie jest aż tak duży. Czy to znaczy, że w tych miastach nie ma oświetlenia ulic i budynków? Nie. To tylko znaczy, że światło miejskie nie zanieczyszcza nieba w takim stopniu jak u nas czy w Żarach.

Jak temu zaradzić?


Na łamach naszego serwisu pisaliśmy już nie raz o problemie zanieczyszczenia nieba świtałem miejskim. Nasza Sekcja Astronomiczna bierze udział w projekcie 'Ciemne Niebo', którego celem jest zbieranie informacji na temat zanieczyszczenia nieba światłem poprzez odpowiednie pomiary prowadzone wiosną i jesienią.

Badania światowe wskazują jednoznacznie, że takie nocne efekty świetlne miast są niekorzystne dla środowiska naturalnego, oraz ekonomicznie są całkowicie nieuzasadnione. Organizmy żywe, w tym rośliny i zwierzęta, ulegają zaburzeniom naturalnych cykli życiowych. Dochodzi do zmian w sposobie ich życia, zmiany w żerowaniu, aktywności dobowej, fotosyntezie i wielu innych czynnikach. Również dla ludzi jest to niebezpieczne zjawisko. Człowiek ma poważne problemy z zasypianiem w tak dużym natężeniu światła. Intensywne oświetlenie zmienia również nasz cykl aktywności. Dochodzi do rozstrojów nerwowych, chronicznego breaku skutecznego wypoczynku poprzez sen. Podobne objawy obserwujemy gdy z jakichś powodów śpimy tylko aktywnie funkcjonujemy przy sztucznym świetle. Rozdrażnienie, brak zdolności skupienia uwagi, zwiększona wypadkowość, popełnianie znacznie większej ilości błędów w pracy a szczególnie zadaniach logicznych i pracach precyzyjnych. To tylko nieliczne efekty uboczne tego stanu rzeczy.

CM Jak temu zaradzić? Wyłączać świtała iluminacyjne po 23-24 godzinie w nocy. do wieczora dnia następnego. Technicznie nie stanowi to żadnego problemu. Automaty są w stanie same wykonać pracę za nas. Przyniesie to wymierne korzyści ekonomiczne. Ponadto jest to zgaszona ekologiczna żarówka. Czynnik wpływający bezpośrednio na zmniejszenie efektu cieplarnianego. Zjawiska tak niebezpiecznego w dzisiejszych czasach. W skali całego miasta są to znaczne ilości energii. Oświetlenie jednej niewielkiej ulicy kosztuje średnio miesięcznie około 2tys. zł. Co można uzyskać zmniejszając iluminacje nie będące oświetleniami ulic? Płac? Wieża? Budynki Miasta? Sami sobie odpowiedzmy na to pytanie. Wiele odpowiedzi i praktycznych rozwiązań tego problemu znajdziemy na stronie 'Ciemne niebo'
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,773,924 unikalne wizyty