
Zgodnie z planami swojej działalności Sekcja Astronomiczna wzięła udział w
Festynie Rodzinnym w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Żaganiu. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest członek naszej sekcji Jakub. W ramach festynu planowaliśmy zorganizowanie pokazów Słońca. Niestety pogoda nam nie dopisała, od wielu dni nie dopisuje obserwacjom astronomicznym, i zachmurzone niebo nie pozwoliło na zrealizowanie całego planu.
Ale w pobliżu szkoły znajduje się kilka daleki i wysokich obiektów, jak szczyty kominów, czy też Żagańska Wieża Widokowa. To właśnie ta ostatnią wykorzystaliśmy do przeprowadzenie pokazu możliwości naszego sprzętu oraz przeprowadzenia konkursu
„Jestem Astronomem”. W ramach pokazu możliwości sprzętu można było obserwować na samym szczycie Wieży Widokowej zagnieżdżonego ptaka a na tarasie zwiedzających Wieżę turystów. Był to wstęp do przeprowadzenia konkursu. Można było samodzielnie sterować teleskopem i poznać zasady precyzyjnego manewrowania nim, co wcale nie jest takie proste jak by się wydawało.
W drugim etapie naszej prezentacji dziewiętnaście osób – uczniów szkoły – wzięło udział w konkursie polegającym na precyzyjnym prowadzeniu teleskopu na czas. Teleskop był wstępnie wycelowany na wierzchołek wieży, gdzie widzieliśmy szarpanego wiatrem ptaka. Zadanie polegało na takim manewrowaniu mikroruchami teleskopu, aby w okularze można było zobaczyć tarczę zegara na wieży i odczytać godzinę. Rekordowy czas uzyskał Marcin – 14,5 sekundy, ale byli i tacy którzy uzyskali czas powyżej jednej minuty, a nieliczni nie zdołali zakończyć zadania i wycofali się, choć tych były tylko dwie osoby. Zwycięzca otrzyma nagrodę, a wszyscy uczestnicy otrzymają imienne dyplomy za uzyskanie umiejętności sterowania teleskopem astronomicznym i zdobycia I stopnia umiejętności
„Jestem Astronomem”. Wyróżnienia zostaną wręczone na uroczystym zakończeniu roku szkolnego w PSP nr 2.
Do Końca roku kalendarzowego będzie można brać udział w kolejnych edycjach organizowanych konkursów a posiadacze umiejętności I stopnia będą mogli zdobywać kolejne stopnie wtajemniczenia.