Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Wenus znana była już od starożytności. Jej blask potrafił tak rozświetlić niebo, że można było czytać książkę przy jej świetle. Szczególni obserwatorzy byli w stanie dojrzeć gołym okiem fazy tej planety. Ale są to bardzo wyjątkowi ludzie.
Kiedy Galileusz 400 lat temu skierował na nią swoją lunetę dojrzał że ma ona fazy tak jak nasz Księżyc, z tą jedną różnicą, że zachodzą one dużo wolniej. Fazy Wenus zostały uznane za potwierdzenie teorii Kopernika, orza że teoria heliocentryczna jest poprawna. Choć dzisiaj wiemy, że nie jest tak do końca, to jednak ...
Pytanie brzmi: Jak wykazać , że obserwacja Wenus dowodzi, iż krąży ona wokół Słońca, a nie Ziemi - tak jak nasz Księżyc? W wywodzie można użyć tylko analizy faz Wenus, ale reszta obserwacji pozwala wyjaśnić wszelkie szczegóły tego problemu. Dla uproszczenia pokazujemy przebieg faz planety.
Podobnej analizy dokonał Galileusz, a dzisiaj kolej na nas. Zostań Galileuszem!!!