Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:55:46

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Rok szkolny zakończony

Astronomia sprzęt Rok AstronomiiI tak nadszedł czas na astronomiczne wakacje. Wszystkie szkoły kończą swoją pracę pedagogiczną i dydaktyczną. Również na Szkołę Talentów przyszedł czas i w dniu 15 czerwca 2009r. nastąpiło podsumowanie pierwszego etapu naszej pracy.

Nie był to łatwy okres bo proces narodzin Szkoły zbiegł się z utworzeniem naszej Sekcji. Przed wszystkimi stała ogromna praca do wykonania i wszyscy spisali się na medal. Dzisiaj wiemy co chcemy zmienić by nasza praca w Szkole była ciekawsza, efektywniejsza i dająca więcej satysfakcji naszym „uczniom” i instruktorom.

Doświadczenie tego okresu pokazało, że słuchacze naszej sekcji nie muszą dysponować, żadną wiedzą astronomiczną. Wszystko zdołają poznać w ramach naszych zajęć. Jedyne czego potrzebują to własną ciekawość świata. A tego naszym słuchaczom nie brakuje.


Zajęcia dobywają się w regularnych terminach do końca czerwca. A w czasie wakacji Sekcja Astronomiczna będzie prowadziła prace w zakresie projektu do którego ostatnio przystąpiliśmy a mianowicie: EU-HOU. W pierwszym etapie będziemy prowadzili w miarę proste prace i obserwacje zakończone wykonaniem sprawozdania. A od nowego roku szkolnego, mając nadzieję na rozbudowę bazy, przystąpimy do projektów zdalnego – przez Internet – prowadzenia obserwacji i badań astronomicznych. Projekty przeznaczone są dla uczestników projektu i przygotowane przez najlepszych fachowców w tej branży. Dzięki temu łatwiej jest realizować nam tego typu przedsięwzięcia.

Sukcesem naszej Sekcji jest prawie 100% frekwencja w zajęciach oraz uczestnictwo Sekcji w przedsięwzięciach na rzecz instytucji miasta. Czasami może wydawać się, że dla przeciętnego człowieka nie ma wielu ciekawych rzeczy w takiej dziedzinie nauki jaką jest astronomia, że potrzebna jest do tego jakaś specjalna wiedza fachowa, ale okazuje się, że prawda jest zupełnie inna. Chęć poznania świat pozwala pod kierunkiem doświadczonego instruktora poznać Wszechświat i zrozumieć nasze relacje z nim. Przekrój wiekowy członków sekcji jest bardzo duży. Od trzecioklasistów po osoby dorosłe i stale przybywają nam nowi chętni. Co prawda nie jesteśmy tak liczni jak sekcja taneczna, ale dzięki temu łatwiej nam się funkcjonuje, choć nic nie stoi na przeszkodzie byśmy byli tak liczni.

Pomysł utworzenia Sekcji Astronomicznej podjęty przez Panią Dyrektor Annę Mrowińską wydawał się z początku fantastycznym eksperymentem z naciskiem na fantastyczny. Wraz z upływem Roku Astronomii rośnie jednak zainteresowanie tą nauką. Zauważa się coraz większą obecność tej interdyscyplinarnej wiedzy w naszym codziennym życiu. Okazuje się, że wszyscy jesteśmy otoczeni poruszanymi przez astronomię problemami i wcale nie są one odległe na tysiące lat świetlnych od nas. Zrozumienie Wszechświata pozwala nam zrozumieć siebie i nasze miejsce. Zaczynamy dostrzegać potrzebę zdobywania wiedzy, zdobywania umiejętności z innych dziedzin nauki, bo to one zbiegają się w nurcie astronomii. Tu nabierają kształtów i pozwalają dostrzec świat takim jakim nigdy dotąd go nie postrzegaliśmy.

Burze, zorze polarne, dzień i noc nabierają zupełnie innego znaczenia. Już nie tylko są i biegną jeden za drugim. Ale pozwalają nam opisywać i rozumieć to co się wokół nas dzieje. Nie jesteśmy już bezwiednymi kroplami w nurcie rzeki czasu. Nie jesteśmy już nieistotni. Swoją wiedzą i zrozumieniem świata sami stwarzamy swoją wagę w całości Wszechświata. Taki jest cel Roku Astronomii. Po sześciu miesiącach jego trwania zaczynamy dostrzegać przynoszone przez niego efekty. Zmienia się wszystko i tylko od nas zależy ile z tego procesu wyniesiemy dla siebie i dla naszej Ziemi.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,780 unikalne wizyty