Tego jeszcze nie było. Teraz każdy może spróbować swoich sił w obserwacjach astronomicznych a to za sprawą nietypowej inwestycji. W Opolu uruchomiono nietypowe jak na nasze możliwości rozwiązanie astronomiczne. Otóż w galerii handlowej SOLARIS otwarto obserwatorium astronomiczne o niecodziennych możliwościach. Instalacją, wyposażeniem i uruchomieniem zajmowała się polska firma Uniwersał z Żywca Pana Jacka Uniewrsała
Jak informuje nas Pan Jacek:
„Działa już obserwatorium astronomiczne w Galerii Handlowej 'SOLARIS' w centrum Opola. Głównym obiektem do oglądania jest Słońce ale jest też refraktor z nocą kamerą do obserwacji Księżyca, będzie zainstalowany jeszcze dodatkowy instrument do obserwacji planet. Obraz przekazywany jest na aktywny ekran dotykowy gdzie można podziwiać wykonane zdjęcia i prezentacje multimedialne. Wszystko sterowane jest przez sieć internetową.”
Jest to jedna z wielu inwestycji tej firmy o bardzo długich tradycjach astronomicznych. Zaczynała ona od budowy teleskopów dla amatorów astronomii, przez konstrukcje profesjonalne doszła do budowy całych obserwatoriów, a dokładniej kopuł na teleskopy astronomiczne w szerokim asortymencie. Instalacja taka jest niezbędna dla większych urządzeń, których mobilność jest bardzo ograniczona. Tyczy się to szczególnie dużych i średnich teleskopów.
Jak donosi na w mailu Pan Jacek firma również zamontowała kolejną kopułę na budowanym obserwatorium pod Warszawą w Jedlinach. Jak widać na zdjęciach rozwiązanie jest bardzo ciekawe i w zasadzie proste w wykonaniu jak na taką konstrukcję.
Na stronie Firmy Uniwersał można zobaczyć więcej tego typu inwestycji. Widać z tego, że inwestorzy są pełni pomysłów jeśli chodzi o rozwiązania konstrukcyjne domów dla swoich pupili. Na pewno dużo wygodniej jest prowadzić obserwacje ze stałej lokalizacji. Teleskop jest wtedy zawsze gotowy do pracy, wystarczy tylko otworzyć kopułę, co jest zresztą banalnie proste. Cały problem stoi wtedy tylko po stronie warunków atmosferycznych na które trzeba cierpliwie czekać, ale kiedy już są … wtedy sen nie straszny. Konstrukcje kopuł doceniamy szczególnie w okresach zimowych, bo to dzięki takiemu rozwiązaniu możemy spokojnie pracować i prowadzić nasze obserwacje bez obawy o sprzęt elektroniczny i komputery podłączone do dzisiejszych narzędzi obserwacyjnych.
Może i W Żaganiu, mieście wielkiego astronoma Johannesa Keplera, znajdzie się miejsce na dom dla teleskopu. Mieszkańcy chętnie by korzystali z możliwości uczestniczenia w ciekawych obserwacjach astronomicznych, a młodzież mogłaby doskonalić swoją wiedzę i rozwijać ją o obszary teraz niedostępne.