W ciągu ostatnich miesięcy w ramach zajęć obserwacyjnych zawsze kierowaliśmy nasz teleskop na Saturna. Ta planeta wszystkich urzekła swoim wyglądem i ... kapelusze. Pierścienie wokół tej planety stanowiły długo tajemnicę już od pierwszego ich obserwatora - Galileusza. My dysponując lepszym sprzętem obserwacyjnym możemy zobaczyć nieco więcej, ale dopiero sondy kosmiczne naprawdę rozwiały tajemnicę, ale również pojawiło się wiele nowych.
Dzisiejsza zagadka dotyczy właśnie pierścieni tego olbrzyma.
A pytanie brzmi:
Co jest powodem, że w strukturze pierścieni Saturna obserwujemy przerwy - np. Przerwę Cassiniego - zdjęcie powyżej pomoże w obserwacji efektu szczelin? Zaznaczę tylko, że wyjaśnienie tego zjawiska nie było takie oczywiste dla astronomów badających ongiś strukturę krążącą wokół Saturna. Przy okazji badania pierścieni odkryto sporą ilość księżyców krążących wokół tej planety. Swego czasu była to planeta posiadająca najwięcej księżyców na orbitach wokół siebie.
Jako ciekawostkę pokażę zaobserwowany ciekawy efekt w układzie pierścieni i księżyców Saturna. Otóż Prometheus zbliżając się do pierścieni na swojej orbicie wyciąga smugi materii z pierścienia F co zaobserwowała Sonda Cassini, a możemy to zobaczyć na animacji -
FILM.
W skład sekwencji animacji wchodzą również klatki czarne, jest to skutek wejścia księżyca i efektu jego działania na pierścień F, w cień Saturna. Widać wyraźnie jak struga wyciągniętej materii z pierścienia wyprzedza nieco Prometheusa. Przy kolejnych okrążeniach planety księżyc wyciąga strugę z pierścienia o 3,2 stopnia dalej w długości.