Po raz kolejny zachęcam do czytania tego wspaniałego dwumiesięcznika. Na swoich łamach już go przedstawialiśmy więc przejdę do zaprezentowania nowego, bo czwartego numeru w 2009 roku.
Na okładce wspaniały kompleks galaktyk Arp 194. w Gwiazdozbiorze Cefeusza. Należny bowiem pamiętać, że dwumiesięcznik ten dostarcza też niesamowitych widoków z kosmicznego okna, a to nie to samo co widoki na ekranie komputerowego monitora.
Co natomiast znajdujemy w środku? Na początek kilka newsów dotyczących Międzynarodowego Roku Astronomii w Poznaniu, Opolu, Częstochowie i Niepołomicach oraz wywiad z profesorem Bowellem na temat zagrożeń kosmicznymi katastrofami - czyli co tygrysy lubią najbardziej.
Wszechświat w Podczerwieni i
Herschel - Nowy teleskop kosmiczny nawiązują do badania Kosmosu w podczerwieni i wiążących się z tym problemów oraz ogromnych korzyści jakie można osiągnąć. Dowiadujemy si e dlaczego w ogóle podczerwień jest tak ważna dla astronomów i co wyniknie z wydania milionów dolarów na misje dwóch nowoczesnych urządzeń do badania Wszechświata.
Kolejnym artykułem na który trzeba przeznaczyć nieco czasu, to Olimpiada Astronomiczna i rozwiązania zadań. To wspaniałe opracowanie pozwala mniej wprawnym miłośnikom poznać sposoby nie tylko badania kosmosu, ale również rozwiązywania rożnych problemów astronomicznych. Znajdujemy tam od razu ogromną ilość gotowych i wspaniale opisanych rozwiązań. Bo największy problem astronomii to ten, że my nie możemy naszych obiektów badań często w ogóle dotknąć - szczególnie gwiazd. Okazuje się, że mamy na to sposoby.
W poradniku obserwatora znajdziemy pełną procedurę obserwacji zaćmienia epsilon Aurige. Po dokładnym zapoznaniu się z opracowaniem wystarczy po prostu wziąć się do pracy.
Są też krzyżówka, muzyka, i Kalendarz na dwa kolejne miesiące z wszystkimi wykresami i schematami oraz oczywiście zaćmieniem Słońca na 22 lipca 2009r.
Przypominamy, że prenumerata to jedyne
54zł i wspaniała gazeta znajdzie się w naszej skrzynce na listy co dwa miesiące.