Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:42:47

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

SOFIA - czyli bardzo poręczny teleskop na 747

Astronomia sprzęt SOFIASOFIA (SOFIA (ang. Stratospheric Observatory For Infrared Astronomy), Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej) to samoloty Boeing 747 wyposażony w 23-t, 2,5-metrowy teleskop podczerwieni. Samolot został zaprojektowany do lotu na wysokości 13 kilometrów - powyżej 99% pary wodnej w atmosferze Ziemi, która pochłania promieniowanie podczerwone.

Projekt miał być zrealizowany do 2002 roku i kosztować 185mln. dolarów. Obecnie wydano na niego już 330 mln. dolarów, a wzrost wydatków związany był przede wszystkim ze zmianami w zakresie bezpieczeństwa lotów, atakami terrorystycznymi i katastrofami promów kosmicznych. Obecnie NASA - główny realizator projektu - poddał projekt rewizji. Teleskop dostarczyli Niemcy. A o zaletach tego rozwiązania przekonani są wszyscy. Teleskop ten bowiem ma prowadzić obserwacje w zakresie podczerwonym, a ten zakres wymaga bardzo silnego wychłodzenia elementów teleskopu. Inaczej zakłócenia z komponentów konstrukcji będą zakłócać znacznie odbierane sygnały. Wysyłane teleskopy na statkach kosmicznych mają w związku z tym zbiorniki z helem do chłodzenia urządzeń (SPITZER, HERSCHEL) o zasobach nawet ponad 2tony. Ale ten hel kiedyś się wyczerpie i to jest kres ich pracy.


SOFIA pozwala na modernizację i naprawę teleskopu w znacznie tańszy sposób i dzięki temu może nawet pracować przez 20 lat. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na wymianę sprzętu na zupełnie nowy. Wadą jest ograniczony czas lotu i wznoszenie się jedynie na wysokość 13 tys. kilometrów. Najprawdopodobniej kryzys światowy zmusił NASA jak i inne formy do weryfikacji swoich projektów. Co prawda realizatorzy tej koncepcji zwracają uwagę że samo zamknięcie projektu będzie kosztować tyle co jego zakończenie, więc z ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu przerywać projektu SOFIA.



Na koniec kilka słów przypomnienia dlaczego tak ważne są obserwacje w zakresie podczerwieni. Promieniowanie to pozwala na obserwacje obłoków molekularnych oraz materii, której w zakresie promieniowania widzialnego nie można zaobserwować. Ponadto obiekty znajdujące się daleko w skalach kosmicznych mają widmo tak znacznie przesunięte w kierunku fal długich, że można je obserwować jedynie w podczerwieni. Obserwacje takie mogą umożliwić wyjaśnienie natury ciemnej materii i ciemnej energii. Dzięki nim można dokonywać analizy procesów zachodzących w obłokach gazowych w których rodzą się młode gwiazdy lub obiekty, które nigdy gwiazdami nie będą czy tez powstawania planet w kosmosie. Astronomia podczerwona stosowana jest tez do badania naszego Układu Słonecznego w tym obecnie przejmującego największe zainteresowanie - Marsa. Uważa się że najważniejszą obecnie cząstką jest woda. Dzięki niej można będzie zrozumieć wiele procesów w przestrzeni kosmicznej. A badanie jej na planetach naszego układu pozwoli zrozumieć jej obecność w procesach zachodzących na planetach. A to tylko nieliczne z aspektów astronomii podczerwonej.

Obejrzyj film o projekcie - SOFIA.

Strona projektu
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,233 unikalne wizyty