Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Struktura pierścieni Saturna jest bardziej skomplikowana niż przypuszczali na początku astronomowie. Należy wspomnieć, że nie od razu uważano pierścienie za zbiorowiska odłamków, pyłu i lodu. Z początku sądzono, że jest od litą strukturą. Dopiero obliczenia wykazały, że byłoby to bardzo niestabilne rozwiązanie. Obliczenia wykazały, że tylko konstrukcja znana nam obecni również z badań naszych sond kosmicznych rozwiązuje wszystkie problemy związane z istnieniem tego ciekawego obiektu.
Skąd przerwy w pierścieniach? Odpowiedź też znajduje się w Księżycach planety i w matematyce i fizyce układu. Zjawiskiem odpowiadającym za tworzenie się przerw jest rezonans w jaki wchodzą drobiny pierścieni i księżyce. Rezonans co najmniej czterech księżyców powoduje utworzenie i utrzymywanie się przerwy Cassiniego. Na dodatek, obserwowane jasne obwódki w pobliżu granic pierścieni są efektem zgęszczenia materii wywołanego wyrzucaniem w ten obszar materii ze szczeliny. Pojaśnienie jest wynikiem większego zgęszczenia materii w tym miejscu pierścienia.
Kolejnym efektem rezonansowego oddziaływania księżyców jest pojawianie się promienistych smug na pierścieniach. Smugi te zwane szprychami, zmieniają swoje położenie. Takich i innych efektów rezonansowych jest w pierścieniach tej planety znacznie więcej.