Nadszedł okres wielkich zmagań astronomicznych siłaczy. Planetarium Śląskie w Chorzowie jak co roku rozpoczęło już 53 Olimpiadę Astronomiczną. Już pisaliśmy o niej, ale teraz czas na zadania. I tak pod adresem
OLIMPIADA znajdziemy zestaw zadań pierwszego stopnia.
W dokumencie mamy przedstawioną cześć regulaminu i cztery zadania teoretyczne oraz jedno z dwóch zadań obserwacyjnych. Trzy zadania są obliczeniowe i związane z obecnymi wydarzeniami astronomicznymi. Jedno zadanie jest o charakterze opisowym i związane z Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Zadania obserwacyjne jak zwykle dobrane są w taki sposób by mógł je wykonać każdy, ale pamiętajmy, że tu zawsze rolę odgrywa pogoda. Ze swojej młodości pamiętam, że czasami trzeba było gonić za pogodą jak za zaćmieniem Słońca. Jeśli z jakichś powodów nie możemy postawionych zadań obserwacyjnych wykonać, możemy w to miejsce przedstawić inne własne.
W ostatniej Uranii możemy znaleźć rozwiązania poprzedniej olimpiady. Jeśli ktoś nie czuje się jeszcze na siłach by startować w tym astronomicznym maratonie, może spróbować swoich sił w zaciszu domowego ciepła. A wyniki zweryfikować na miejscu.
Jako ciekawostkę podam tylko, że Olimpiady te mają taką kanwę już od dawna – czytaj od zawsze. W porównaniu z olimpiadami przedmiotowymi, które dopiero teraz przechodzą przemiany w tym kierunku, czyli by być bliżej realności i życiu. Na szczęście zaczynamy się z tego obszaru naszej aktywności pozbywać encyklopedycznej znajomości zagadnienia, na rzecz wykorzystania wiedzy w praktyce.
Zawodnicy na start!!