Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Zobacz zdjęcie

Galeria zdjęć > Astrowieści > Region Hapi Na początek Poprzednie Następne Na koniec
Region Hapi
Region Hapi - widoczne po lewej struktury przypominające wydmy, po prawej - ślady działania wiatru. Fot. ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

W środowym wydaniu pisma Science zespoły badające kometę Czuriumow-Gierasimienko opublikowały wyniki swoich najnowszych badań. Ciekawe wnioski przynosi analiza zdjęć robionych komecie przez Rosettę. Przy precyzji większej niż metr na piksel można dostrzec i analizować wiele detali powierzchni.

Wśród wielu dziwnych struktur (potężnych pęknięć czy regularnych dziur) znalazły się też takie, które bardzo przypominają ziemskie wydmy. Choć w pierwszej chwili nie brzmi to zaskakująco, to warto sobie uświadomić, że na komecie Czuriumow-Gerasimienko brak atmosfery, a grawitacja jest niezwykle słaba. Tymczasem wydmy to przecież nic innego jak struktury utworzone przez piach przesypywany z miejsca na miejsce przez wiatr.

Co mogło spowodować powstanie takich kształtów na komecie? Zdaniem profesora Nicolasa Thomasa z Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii może być to połączenie działania dwóch sił. Zamiast grawitacji drobiny pyłu przyciągane są przez oddziaływania van der Waalsa. Z kolei „wiatr” może powstawać, gdy zbliżająca się do Słońca kometa podgrzew się i z jej powierzchni zaczynają uciekać gazy.

Ślady wiatru widać też tam, gdzie na jego drodze stanęły głazy – na zdjęciu po prawej czerwonymi strzałkami zaznaczono smugi, które bardzo przypominają to, co tworzy się na Ziemi po osłoniętej od wiatru stronie kamienia.

Data: 01/26/2015
Dodane przez: jacek
Wymiary: 1800 x 750 pikseli
Rozmiar pliku: 502.48kB
Komentarzy: 0
Ocena: Brak
Liczba wyświetleń: 1369
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,500,867 unikalne wizyty